Хроника

Хонгконг: Стотине хиљада људи на протесту због закона који омогућава екстрадицију кинеским властима

Штампа
понедељак, 10. јун 2019.

 Стотине хиљада људи протестовало је јуче у Хонгконгу због закона који ће омогућити изручење грађана и кинеским властима. Највећи протести у последњих 16 година су испрва били мирни, али је касније дошло до насиља.

 Више стотина припадника полиције су употребили бибер спреј и пендреке пошто је неколико стотина учесника протеста, делом маскираних, покушало да пробије кордон полиције до зграде парламента. Демонстранти су бацали флаше на полицајце и нападали их металном оградом коај је служила као блокада – повређених је било на обе стране. Тада су позвани специјалци и демострације су прекинуте у року од пола сата.

Више километара дуга и бучна река људи претходно је током седам сати мирно ишла градом. Полиција која је била пристуна са укупно 2000 људи, проценила је да је протестовало 240.000 грађана, док су организатори навели да је било присутно више од милион људи.

У четвртак је 3.000 адвоката одржало три минуте ћутања пред Апелационим судом у Хонгконгу у знак протеста из истог разлога.

Последњи масовни протести у Хонконгу су били 1. јула 2003. због контроверзног закона о безбедности.

Председница владе Хонгконга Кери Лам најавила је данас да ће процедура за усвајање предлога на овог закона о екстрадицији бити настављена. Она је, после масовних протеста против тог контроверзног закона, изјавила да је законодавство важно и да ће помоћи Хонгконгу да одржи правду и испуни своје међународне обавезе.

Кери Лам је нагласила да ће у спорни закон бити уграђени заштитни механизми, како би људска права била заштићена.

Измене закона треба да поједноставе процедуру за сваки појединачни случај за одобравање изручења тражених осумњичених другим земљама, без обзира на политички систем – укљућујући матичну земљу Кину, Макао и Тајван, поред 20 земаља са којима Хонг Конг већ има споразум о екстрадицији.

Закон би требало да прође убрзану процедуру у среду у Легислативном савету Хонгконга и ступи на снагу крајем јуна.

Противници усвајања предложеног закона сматрају да оптужени у кинеском правосудном систему неће имати иста права као у Хонгконгу.

Хонгконг, бивша британска колонија, у којој сада живи око 7 милиона становника, враћена је Кини 1997. године, уз гаранције да задржи сопствени социјални, правни и политички систем у наредних 50 година, по формули „једна земља, два система“.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]