четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хонгконг: Демонстранти певали британску химну и махали британским заставама испред конзулата Велике Британије позивајући Лондон у помоћ, сузавац и каменице на скупу
Хроника

Хонгконг: Демонстранти певали британску химну и махали британским заставама испред конзулата Велике Британије позивајући Лондон у помоћ, сузавац и каменице на скупу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. септембар 2019.

Продемократски демонстранти окупили су се близу конзулата Велике Британије у Хонгконгу тражећи од Лондона да уложи више напора да заштити становнике своје бивше колоније, а поново су указали на смањење слобода у тој полуаутономној кинеској територији. Полиција Хонгконга употребила је сузавац и водене топове против демонстраната који су бацали каменице и молотовљеве коктеле на скупу који је раније забранила полиција, пренела је агенција Франс прес.

Стотине људи певале су британску химну и махало британским заставама као и заставом те бивше британске колоније.

Хонгконг пролази кроз највећу политичку кризу од када је враћен Кини 1997. године, уз скоро свакодневне демонстрације. Демонстранти траже демократске реформе и осуђују, по њиховој оцени, брутални одговор полиције при сузбијању протеста.

Према Кинеско-британској декларацији из 1984. којом је одређено враћање те територије Кини, Хонгконг је одређен као полуаутономна област којом се влада по принципу "једна земља, два система", и према томе ужива слободе које не постоје у остатку Кине, а по овој декларацији је то орочено до 2047. године.

Међутим, продемократски активисти оптужују Пекинг да крши обећања и да шири свој политички утицај над том малом територијом, између осталог, тиме што јој не дозвољава да има праве изборе.

Демонстранти су оптужили Лондон да не тражи од Пекинга да положи рачуне. На једном плакату пише "заједничка кинеско-британска декларација је ништавна".

Један број демонстранта тражио је да се дозволи становницима Хонгконга да добију држављанство Велике Британије или неке друге земље Комонвелта.

Пре него што је територија предата Кини стотине хиљада грађана Хонгконга добиле су пасоше издате у Лондону специјално за британске грађане у иностранству, што им олакшава улазак у Велику Британију, али не даје права на рад и боравак.

Око 130 британских посланика ове недеље потписало је отворено писмо у коме позивају Велику британију и земље Комонвелта да приме грађане Хонгконга који желе да емигрирају.

(Бета, АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер