четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Холандски "Het Financieele Dagblad": У највећој индустријској шијунажи Кинези украли тајне Холанђанима, ојадили их за стотине милиона евра
Хроника

Холандски "Het Financieele Dagblad": У највећој индустријској шијунажи Кинези украли тајне Холанђанима, ојадили их за стотине милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. април 2019.

 ФЕЛДХОВЕН - Бивши кинески радници у холандској корпорацији ASML, једном од водећих светских произвођача опреме за конструисање чипова, украли су мноштво корпоративних тајни, наносећи корпорацији штету од неколико стотина милиона евра, пише холандски финансијски лист "Het Financieele Dagblad (FD)", на основу сопствене истраге.

Кинески радници, запослени на високим позицијама, а са везама у кинеском Министарству за науку и технологију, годинама су имали приступ интерној мрежи података у америчкој подружници холандског гиганта у Сан Хозеу, одакле су крали изворне кодове, софтвер, стратегије пласмана и цена и тајна упутства за употребу опреме.

Крађу је организовала конкурентска компанија XTAЛ, коју је 2004. године основао бивши кинески радник ASML-a, а током времена још неколико кинеских радника прешло је из холандске у конкурентску компанију, која је у веома кратком времену успела да искористи украдено знање и за свега годину дана преотме Холанђанима велике купце, између осталих и електрогиганта Самсунг.

Калифорнијски суд изрекао је крајем 2018. године пресуду, која до сада прошла готово неопажено у медијима, а по којој је конкурентска фирма XTAL холандској корпорацији дужна да исплати 223 милиона евра на име одштете.

Према писању холандског финансијског листа FD, кинеска влада је индиректно умешана у индустријску шпијунажу, иако ASML за то нема чврсте доказе.

Један од извештаја којима лист располаже, међутим, показује да је матична кућа фирме основане 2014. године уживала финансијску подршку Кине у циљу освајања што јаче позиције на светском тржишту чипова.

Штета од неколико стотина милиона евра нанета холандској компанији ASML, са седиштем у Фелдховену, на југу Холандије, чини ову крађу највећом индустријском шпијунажом икад.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер