петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хјуман рајтс воч: Оптужбе против бившег председника Боливије Ева Моралеса за тероризам делују као политички мотивисане
Хроника

Хјуман рајтс воч: Оптужбе против бившег председника Боливије Ева Моралеса за тероризам делују као политички мотивисане

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. септембар 2020.

Међународна организација Хјуман рајтс воч саопштила је данас да оптужбе против бившег председника Боливије Ева Моралеса за тероризам делују као политички мотивисане.

 

ХРW наводи да су те оптужбе део шире кампање привремене боливијске владе која користи правосудни систем за обрачун с политичким противницима.

Та група за заштиту људских права објавила је извештај у којем се указује на кршења судских процедура, укључујући неосноване оптужбе и арбитрарно коришћење института притвора, пошто је привремена председница Боливије Жанин Ањес преузела власт у новембру 2019. године.

ХРW додаје да је сличан образац судских злоупотреба постојао и у време владавине Моралеса.

Привремена влада Боливије одбацила је оптужбе из извештаја да прогони противнике.

У Боливији ће 18. октобра бити одржани ванредни избори.

Нова влада је законом забранила Моралесу да се поново кандидује за председника, а суд му је забранио да буде кандидат за члана Сената. Нјегов Покрет за социјализам и даље контролише Конгрес.

Моралес је био председник Боливије готово 14 година, а оставку је поднео у новембру пошто су му полиција и војска отказале послушност после масовних протеста градјана.

Протести су избили после Моралесовог проглашења победе на председничким изборима, на којима је било нерегуларности и на којима према Уставу није имао право да се кандидује.

Он негира да је било изборне крадје и свој одлазак с власти назива пучем. Убрзо после пада с власти, Моралес је отишао у егзил, прво у Мексико, а касније у Аргентину.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер