среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хјуман рајтс воч: Истрага што даље од Косова
Хроника

Хјуман рајтс воч: Истрага што даље од Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2011.

Због могућег застрашивања сведока и истражитеља, организација за заштиту људских права "Хјуман рајтс воч" препоручује да се центар међународне истраге о трговини органима измести ван региона.

Организација за заштиту људских права "Хјуман рајтс воч" затражила је од Еулекса да именује независног тужиоца, који би био задужен за истрагу наводних злочина лидера ОВК. "Хјуман рајтс воч", такође, препоручује бољу заштиту сведока, да би истрага била кредибилна.

"Мисија ЕУ на Косову суочиће се са великим препрекама у вођењу кредибилне истраге о тим озбиљним оптужбама", оценила је представница "Хјуман рајтс воча" Лоте Лајхт.

Лајхтова, зато, истиче да је од суштинског значаја имати независног и високог тужиоца, одржив програм заштите сведока који укључује и могућност пребацивања тих сведока изван простора Балкана и гарантовање безбедности једној тако деликатној истрази.

У саопштењу организације наводи се да је потребно да САД и ЕУ изврше притисак на власти Косова, Албаније и Србије и других земаља да потпуно сарађују у истрази.

"Поред подршке истрази Еулекса о наводним злочинима, владе ЕУ и САД треба да изврше притисак на Србију да каже шта зна о судбини несталих, укључујући тела која су пребацивана, уништавана или спаљивана у Србији", навела је Лајтова.

"Хјуман рајтс воч" наводи укупно седам критеријума, који морају бити задовољени  да би истрага била кредибилна, од којих је на првом месту именовање независног тужиоца са богатим искуством у спровођењу истрага сложених злочина, чија би база била изван Косова и Албаније, да би докази и сарадници тужиоца били безбедни.

Требало би да се Програм заштите сведока остварује у сарадњи са Европском унијом, САД и другим државама, које би биле спремне да приме сведоке и чланове њихових породица.

За истражни тим мора да се обезбеди потребан буџет и преводиоци који добро познају све локалне језике, а потребна је и потпуна сарадња Косова, Албаније, Србије, Еулекса, УНМИК-а и Хашког трибунала.

Препоруке "Хјуман рајтс воча" уследиле су одмах после пристанка Албаније да истрага о трговини људским органима буде спроведена.

Савет Европе је раније критиковао Албанију због незаинтересованости за сарадњу у случају оптужби које се наводе у извештају, а који ће се пред Парламентарном скупштином Савета Европе у Стразбуру наћи 25. јануара.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер