петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хјуман рајтс воч и Америчка унија за грађанске слободе: Новинарима је данас теже да извештавају о томе шта ради влада САД
Хроника

Хјуман рајтс воч и Америчка унија за грађанске слободе: Новинарима је данас теже да извештавају о томе шта ради влада САД

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. јул 2014.

Њујорк -- Новинарима је данас теже да извештавају о томе шта ради влада, објавиле су данас две организације за заштиту људских права.

Као разлог се наводи могућност америчких безбедносних служби да прате делатност људи уз помоћ надзора над мобилним телефонима, имејловима и другим електронским средствима.

Хјуман рајтс воч и Америчка унија за грађанске слободе позивају у свом извештају администрацију САД да буде отворенија у погледу података које прикупља и о томе како их користи, као и да унапреди заштићеност новинара и "звиждача", преноси АП.

Доступност информација властима такође умањује способност адвоката да заштите поверљивост својих контаката за брањеницима у кривичном поступку, упозорава се у поменутом извештају, за чије потребе је разговарано са 46 новинара, 42 адвоката и више садашњих или пензионисаних "безбедњака".

Главни аутор извештаја Алекс Синха истиче како амерички новинари не бивају судски гоњени због обављања свог посла, али их обим и тип информација које су постале доступне влади терају да промене начин рада, а учиниле су и да се смањи бројност извора спремних да говоре с новинарима.

Неки новинари прибегавају технологији "маскирања" електронске комуникације, али су свесни да већ тиме постају сумњиви безбедносним службама, док други често бацају мобилне којима обављају битне разговоре.

Један новинар је изјавио како у време настајања неког "врућег текста" зове велики број извора како би прикрио идентитет оних чију ће информацију заиста искористити, док репортер АБЦ-а Брајан Рос на почетку разговора мобилним телефоном изговара формулу "ја сам држављанин САД, а Ви?" зато што постоји законска забрана прислушкивања разговора америчких држављана.

Све то доприноси смањењу протока информација, истиче Кетлин Керол, потпредседница и уредница АП-а. "Људи морају да раде теже и дуже, а прича има мање", објашњава Керолова.

Настојање администрације САД да открије одговорне за процуреле информације и захтев да владини службеници пријављују колеге за које сумњају да "одају осетљиви материјал" чине да је новинару све теже да нађе потенцијални извор информација, истиче Синха.

С друге стране, анкетирани службеници безбедности су нагласили потребу да влада иде у корак с новим технологијама како би заштитила грађане од опасности савеменог света. "Безбедњаци" су такође изразили и скепсу у погледу тога колико је новинарима данас заиста отежано да дођу до информација.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер