субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хилари Клинтон критиковала стање људских права у Кини
Хроника

Хилари Клинтон критиковала стање људских права у Кини

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. мај 2011.

ВАШИНГТОН- Америчка државна секретарка Хилари Клинтон критиковала је стање људских права у Кини, у време док се у Вашингтону одржава стратешки и економски дијалог двеју земаља.

У интервјуу који је данас објавио магазин "Атлантик", Клинтонова је оценила да је стање људских права у Кини за жаљење, и додала да се показало да је историја против оних влада које се опиру демократији.

На почетку дијалога, у понедељак, она је такође, нешто одмереније, критиковала стање људских права. И САД и Кина настоје у сусретима да истакну генерално позитиван напредак међусобних односа.

Клинтонова се у интервјуу осврнула на демократске протесте против аутократских режима на Блиском истоку и у северној Африци.

На питање да ли се Кина плаши тих протеста, Клинтонова је рекла: "Они су забринути и покушавају да зауставе историју, што је узалудан посао. Али ће је задржавати што је дуже могуће".

Званични Пекинг још није реаговао на интервју Клинтонове.

На редовној конференцији за штампу, портпарол министарства спољних послова Ђијанг Ју је изјавио да ниједна земља није савршена у погледу људских права и да не постоје једнака мерила која би важила за све земље.

На крају првог дана дијалога, председник Барак Обама је примио заменика премијера Ванга Ћишана, који предводи кинеску делегацију. Обама је током сусрета истакао залагање за слободу изражавања и политичке партиципације.

Он је, такође, охрабрио Кину да примени политику подршке балансираног глобалног раста и балансираних билатерралних економских односа.

САД и даље врше притисак на Кину да повећа вредност своје валуте и омогући раст камата на потрошачке кредите, што би све требало да ојача домаћу потрошњу и смањи амерички трговински дефицит.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер