четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Херман Ван Ромпеј: Учесници самита ЕУ у Бриселу одобрили ембарго на увоз иранске нафте
Хроника

Херман Ван Ромпеј: Учесници самита ЕУ у Бриселу одобрили ембарго на увоз иранске нафте

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. јануар 2012.

Брисел -- Учесници самита ЕУ у Бриселу одобрили су мере које су министри иностраних послова разрадили према Техерану, изјавио је председавајући ЕУ Херман Ван Ромпеј.

Те мере укључују и ембарго на увоз иранске нафте.

Ван Ромпеј је поновио забринутост чланова Европског савета због иранског нуклеарног програма и њихово одобравање пакета рестриктивних мера против Ирана у области енергетике, трговине и финансија.

"Ове мере нису усмерене против иранског народа", рекао је Ван Ромпеј, позивајући иранско руководство да "одмах обустави активности на осетљивој нуклеарној технологији и да се повинује у потпуности својим међународним обавезама". 

Председавајући ЕУ је, истовремено, нагласио да су отворена "врата Ирану за ангажовање у озбиљним и значајним преговорима" и потврђена посвећеност Уније наставку тражења дипломатског решења. 

Иако формално спољнополитичка питања нису била на дневном реду, лидери ЕУ су размотрили и ситуацију у Сирији. 

Изражавајући забринутост због стања у тој земљи и понављајући позив Брисела за хитним прекидом насиља, Ван Ромпеј је рекао да Унија наставља да подржава напоре Арапске лиге усмерене на окончање насиља и поздравља одлуку Лиге да појача сарадњу са УН. 

"Потребна је хитна реакција Савета безбедности УН. Позивам све чланице СБ УН да преузму своју одговорност према ситуацији у Сирији и усвоје одавно потребне потезе који ће довести до краја репресију у Сирији", навео је председавајући ЕУ. 

Такође, поздрављене су промене у Мјанмару, чија се влада охрабрује да сачува одлучност у настављању пута реформи, наведено је у саопштењу за медије председника Европског савета.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер