петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Херман ван Ромпaј: За улазак нових земаља у ЕУ
Хроника

Херман ван Ромпaј: За улазак нових земаља у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. новембар 2009.

Председник Савета Европске уније Херман ван Ромпaј изјавио је да Европа мора да игра важну улогу у свету и нагласио да је присталица уласка нових земаља у редове двадесет и седам држава чланица Уније.

"Европа је унија вредности и има одговорност да игра важну улогу у свету", истакао је Ван Ромпaј у првом обраћању медијима пошто су га шефови држава и влада ЕУ изабрали за председника Уније.

Председник Уније је истакао да је присталица "даљег проширивања Европске уније у циљу уграђивања нових земаља у своје редове" у наредним годинама.

Ван Ромпaј је нагласио да нове земље могу постати чланице ЕУ "под условом да испуне нужне услове".

Ова изјава је протумачена као одговор и на тврдње, посебно британских медија, да се досадашњи белгијски премијер одлучно противи уласку Турске, као муслиманске и неевропске земље у Европи.

Нови челни званичник ЕУ, изабран на темељу одредби новог Уговора из Лисабона о преустројству установа и механизама одлучивања ЕУ, ставио је до знања да као председник Савета министара ЕУ жели да превасходно ради и омогући договор чланица европске двадесетседморице о кључним европским и светским питањима.

Први председник ЕУ, као и висока представница за спољну и безбедносну политику Кетрин Ештон, ступиће на дужност 1. децембра.

Према Уговору из Лисабона, председник Европске уније је, у суштини, председавајући Савета ЕУ који припрема четири редовна сусрета шефова држава или влада Уније.

Европски савет, у којем су лидери земаља чланица, председник и председник Европске комисије, одређује смернице и приоритете општих политика Уније, мада нема никакву законодавну надлежност.

Према Уговору из Лисабона, председник Савета ЕУ треба да "помаже у постизању једногласја у Савету", а Унију ће представљати и на међународним скуповима на врху.

Високи представник за спољну и безбедносну политику, функција која такође произилази из Уговора из Лисабона, биће и потпредседник Европске комисије задужен за "међународно деловање" Уније.

Шеф дипломатије ЕУ председаваће састанцима министара иностраних послова европске двадесетседморица, учествоваће у раду Европског савета, а имаће и посебну дипломатску мрежу у свету и особље.

Међународно деловање високог представника за спољну и безбедносну политику ЕУ ће се ослањати и на дипломатије земаља чланица Уније.

Председник Европског савета ће, уз договор с лидерима земаља чланица, утврђивати главне правце спољне политике, а високи представник ће их спроводити у дело.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер