Početna strana > Hronika > Herman van Rompaj predsednik EU, šef diplomatije Ketrin Ešton
Hronika

Herman van Rompaj predsednik EU, šef diplomatije Ketrin Ešton

PDF Štampa El. pošta
petak, 20. novembar 2009.

Evropski lideri u četvrtak uveče su izabrali prvog stalnog predsednika Evropskog saveta i visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost.

Na položaj predsednika izabran je aktuelni belgijski premijer Herman van Rompaj, a za šefa diplomatije britanska baronica Ketrin Ešton.

Analitičari napominju da su i Ešton i Van Rompaj bez mnogo spoljnopolitičkog iskustva.

Britanski premijer Gordon Braun je izjavio da je to dvoje kandidata na samitu u Briselu dobilo jednoglasnu podršku 27 lidera Evropske unije.

Liderima 27 zemalja članica Evropske unije bilo je potrebno manje od 3 sata da se dogovore ko će ih predstavljati na novouspostavljenim položajima predviđenim Lisabonskim ugovorom koji stupa na snagu 1. decembra.

Ne radi se o velikim, zvučnim imenima, što oslikava, javljaju dopisnici iz Brisela, nameru evropskih lidera da reformisanu Uniju povedu relativno malo poznati igrači.

Belgijski premijer Van Rompaj bio je prvi izbor nemačkog kancelara Angele Merkel i francuskog predsednika Nikole Sarkozija zato što, kako se ocenjuje, ne predstavlja opasnost da ih baci u zasenak kao što bi to, recimo, mogao da učini Toni Bler od čije je kandidature u četvrtak uveče tokom večere odustao britanski premijer Gordon Braun.

Time je otvorena šansa da Britaniji pripadne drugi važan položaj nezvaničnog šefa diplomatije.

Van Rompaj je, nakon što je imenovan za predsednika Evropskog saveta, ukazao na zajedništvo u EU:

"Naša Unija pripada svakome od nas i Evropa bi morala da bude prednost svake zemlje članice. Takođe, svaka zemlja ima sopstvenu istoriju, kulturu, svoj način na koji funkcioniše. Svi se mi možda krećemo ka istom cilju, ali sa sobom nosimo različit prtljag."

S obzirom na to da je i važio za jednog od glavnih kandidata, o belgijskom premijeru se zna da je čovek konsenzusa i kompromisa.

Davida Lalmand, politički komentator jedne belgijske radio-stanice, kaže da je Van Rompaj studirao filozofiju i ekonomiju, da je povučen i da ne voli da bude u centru pažnje, kao i da pripada poslednjoj generaciji političara iz doba kada odnosi između Flamanaca i Valonaca u Belgiji nisu bili toliko loši kao danas:

"Belgijanci ga vole zato što je uspeo da zemlju vrati na put nakon velike političke krize koja je trajala skoro godinu i po dana. Mislim da on ima talenat i to bi trebalo da okupi svih 27 lidera Evropske unije i natera ih da sednu za sto i dogovaraju se."

Novi evropski predsednik u četvrtak uveče je izjavio da je pristalica proširenja Unije i da zemlje mogu da postanu nove članice ukoliko ispune nužne uslove.

Ta izjava protumačena je kao odgovor na tvrdnje da je on jedan od snažnih protivnika ulaska Turske u Uniju, jer je pre pet godina rekao kako su "temelji Evrope hrišćanski".

Zato ne čudi što u Turskoj nisu oduševljeni izborom belgijskog premijera.

Onur Ojmen, poslanik turskog parlamenta iz redova opozicije:

"Da budem sasvim iskren, nismo baš žudeli za ovakvim izborom, jer se gospodin Van Rompaj svojevremeno usprotivio članstvu Turske iz verskih i kulturnih razlika. No, glavni problem je u tome što je zbog stavova Angele Merkel i Nikole Sarkozija, pitanje ulaska Turske u Evropsku uniju potisnuto iz same turske diplomatije koja se okrenula Bliskom istoku. Ako Turska nastavi da se okreće od zapada prema istoku, to neće biti dobro ni za Tursku ni za Evropsku uniju."

Problemi spoljne politike spadaju u opis posla Ketrin Ešton, britanske baronice koja je do sada obavljala funkciju evropskog komesara za trgovinu.

Njen izbor je značajan da bi Britanija, kako je to naglasio predsednik Evropske komisije Baroso, ostala u srcu evropskog projekta, a s obzirom na jak skepticizam koji tim povodom postoji među Britancima. Izbor Eštonove važan je i što se na jednom od dve najbitnije funkcije unutar Unije našla žena.

DŽojs Kvin je član gornjeg doma britanskog parlamenta i prijateljica Ketrin Ešton za koju kaže da je vrlo energična, ali ne i agresivna, da voli da priča i da bude u društvu:

"Oni koji su je čuli kako u gornjem domu parlamenta debatuje na temu Lisabonskog ugovora znaju kakvi su njeni kvaliteti. Mislim da je ona tada održala jedan od najboljih govora na temu Evrope koje sam čula. Pokazala je da je svesna važnosti Evropske unije kao celine, istovremeno pokazujući znanje i o detaljima komplikovanog i dugačkog Lisabonskog ugovora."

Izborom Ketrin Ešton ispunjeno je očekivanje da položaj visokog predstavnika za spoljne poslove pripadne nekom ko zastupa stavove levog centra. Kako van Rompaj važi za političara desnog centra, može se reći da je postavljanjem njih dvoje na najvažnije položaje unutar EU ostvarena ravnoteža.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner