среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Херитиџ и Волстрит џорнал: Економија у Србији "углавном неслободна"
Хроника

Херитиџ и Волстрит џорнал: Економија у Србији "углавном неслободна"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

Србија је сврстана међу "углавном неслободне" економије на овогодишњој ранг листи економских слобода у 2011. коју су заједнички објавили америчка фондација "Херитиџ" и "Волстрит џорнал".

Економија Србије је са укупно 58 поена заузела 98. место на листи од 184 земље, што је непромењено у односу на прошлу годину и говори да је скромно побољшање у трговинским и монетарним слободама поништено слабљењем пословних слобода и управљања владиним издацима, наведено је у образложењу.

Упркос извесном напретку, укупне економске слободе Србије и даље спутава мањак политичке воље за предузимање неопходних одлучних и болних реформи.

Владина потрошња је и даље неефикасна и велика и њом се и даље слабо управља, указано је у извештају у којем се додаје да су неопходне дубље институционалне реформе како би се отклонио проблем бирократије, смањила корупција и ојачао правосудни систем који је подложан политичким утицајима.

У извештају је наведено да је Србија у протеклој деценији спровела значајне структуралне реформе у појединим областима економије.

"Некада нефункционалан банкарски систем је захваљујући реформским процесима, укључујући приватизацију и консолидацију, оживео и наставља да се развија. Економску конкурентност подстичу ниски порези, релативна отвореност за светску трговину и регулаторске реформе које су у току", указано је у извештају.

Србија је међу 43 земље европског региона заузела 37. место, а број њених укупних бодова је мањи од светског и регионалног просека.

Од земаља у окружењу испред Србије су Македонија која је заузела 43. место, Албанија (57), Бугарска (61), Румунија (62), Словенија (69), Црна Гора (72), Хрватска (83). Све те економије су сврстане међу "умерено слободне", док је иза наше земље једино Босна и Херцеговина на 104. месту која је такође "углавном неслободна".

Хонгконг је на овогодишњој листи поново заузео прво место као најслободнија светска економија, а следи га Сингапур. Те две економије су на истим позицијама још од почетка објављивања тог индекса пре 18 година.

Још две азијско-пацифичке економије - Аустралија и Нови Зеланд - заузеле су треће и четврто место, док је Швајцарска на петом. САД су пале са деветог, на 10. место, док је на зачељу Северна Кореја са свега једним бодом.

Земље су рангиране на основу 10 показатеља који покривају владавину закона, отвореност тржишта, ефикасност регулативе и размере владе.

Сви ти чиниоци показују да су светске економске слободе у прошлој години погоршане због "немарних" владиних издатака који нису успели да зауставе ширење светске финансијске кризе. Повећани владини трошкови су допринели нарастању јавних дугова и резултирали порастом бирократије која прети да спута пословну активност у приватном сектору, упозорено је у извештају.

Просечан број бодова на овогодишњој листи други је најмањи у протеклих 10 година.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер