четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал: Шаиновићу 18, Лазаревићу 14, Павковићу 22, Лукићу 20 година
Хроника

Хашки трибунал: Шаиновићу 18, Лазаревићу 14, Павковићу 22, Лукићу 20 година

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јануар 2014.

Према коначној пресуди Жалбеног већа Хашког трибунала Никола Шаиновић осуђен је на 18, Небојша Павковић на 22, Владимир Лазаревић на 14, а Сретен Лукић на 20 година затвора. Оптужница их је теретила за злочине над косовским Албанцима 1999. године.

10.55 - Сретену Лукићу казна са 22 смањена на 20 година затвора.

10.50 - Владимиру Лазаревићу казна са 15 смањена на 14 година затвора.

10.48 - Небојши Павковићу потврђена казна од 22 године затвора.

10.42 - Николи Шаиновићу према коначној пресуди казна са 22 смањена на 18 година затвора.

9.30 - Почела је сесија на којој ће бити изречене коначне пресуде Николи Шаиновићу, Небојши Павковићу, Владимиру Лазаревићу и Сретену Лукићу.

Шаиновић је у то време био потпредседник Владе СРЈ, Павковић командант Треће армије Војске Југославије, Лукић начелник штаба МУП-а на Косову, а Лазаревић начелник штаба Приштинског корпуса.

Шаиновић, Павковић и Лукић су 26. фебруара 2009. првостепеном пресудом осуђени на по 22 године затвора за злочине против човечности и кршења закона и обичаја ратовања.

Они су проглашени кривим по свих пет тачака оптужнице - за присилно премештање, депортације, убиства и прогон албанског становништва са Косова.

Генерал Лазаревић и бивши начелник Генералштаба ВЈ Драгољуб Ојданић осуђени су на по 15 година затвора, јер су проглашени кривим по једном броју оптужби за помагање и подржавање депортације и присилно премештање албанског становништва са Косова.

Оптужницом је био обухваћен и бивши председник Србије Милан Милутиновић, који је ослобођен кривице по свим тачкама оптужнице. Одбрана осуђених и тужилаштво су се жалили на пресуде, док је генерал Ојданић повукао своју жалбу, а од жалбе је у његовом случају одустало и тужилаштво.

Генерал Ојданић, одлуком председника Трибунала Теодора Мерона, у августу прошле године пуштен је на слободу, јер је у притвору провео две трећине изречене казне.

Тужилаштво је у жалбама на првостепену пресуду тражило да се казне пооштре, док су одбране тражиле ослобађање од оптужби или ублажавање казни.

Одбрана оптужених је у жалби тврдила да деловање оптужених током сукоба на Косову 1999. године није било "конкретно усмерено" на чињење злочина.

Магдалена Спалински: Лазаревић би могао ове године на слободу

Портпаролка Хашког трибунала Магдалена Спалински каже да осуђени могу да затраже од председника Суда пуштање на слободу после одслужења две трећине казне, а да би то правило ове године могао да искористи Владимир Лазаревић, док би остала тројица осуђених требало још да остану у затвору.

Фила задовољан смањењем казне

Бранилац бившег потпредседника Владе СРЈ Николе Шаиновића, адвокат Тома Фила, рекао је да задовољан и да верује да ће његов клијент догодине бити код куће.

''Задовољан сам што је скинуто четири године тако да ће Шаиновић догодине да буде код куће. Ипак, то не значи да мислим да је он крив нити да то прихватим'', рекао је Танјугу Фила.

Он је истакао и да је судија Туџ Мух Ахмедов изнео мишљење да Шаиновић није крив.

Фила је навео и да би сви они били ослобођени и код куће да је веће које им је судило имало исти став као и судско веће на суђењу генералу Момчилу Перишићу.

Према његовим речима, правни значај ове пресуде је у томе што је суд, судско веће одступило од става које је имало у суђењу Перишићу да мора да има непосредна сазнања о злочинима, директно усмерење.

Наводећи да је у случају Перишића утврђено да није било директног усмерења и да је он од тог већа ослобођен, Фила је истакао да је на овом суђењу судско веће променило ту одлуку и рекло да не треба директно усмерење, већ да је довољно да се то само десило.

''Да преведемо на српски - да је ово веће судило Перишићу био би осуђен, а да је оно веће судило овим оптуженим сви би били ослобођени и код куће'', рекао је Фила.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер