среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал: Ратко Младић одбио да одговара на питања Радована Караџића
Хроника

Хашки трибунал: Ратко Младић одбио да одговара на питања Радована Караџића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јануар 2014.

Генерал Ратко Младић је положио заклетву да ће да сведочи на суђењу Радовану Караџићу у Хагу, али није желео да одговара на питања, већ је инсистирао да прочита своју писану изјаву.

Караџићу (68) и Младићу (70) Трибунал у одвојеним процесима суди по истој оптужници која их терети за геноцид у Сребреници; прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ; терорисање становништва Сарајева и узимање за таоце "плавих шлемова" УН, 1992-95.

Младић је, на седам питања које му је Караџић, који се брани сам, дао исти одговор:

- Господине председниче, ја не могу и не желим да сведочим због свог здравственог стања. Према савету адвоката, изјављујем да задржавам право да не сведочим и одбијам да сведочим због могућности да угрозим здравље и своја права као оптуженог на мом суђењу - рекао је Младић.

Караџићева питања гласила су:

"Да ли сте ме икад информисали, усмено или писмено, да ће заробљеници из Сребренице бити стрељани; да се стрељају или да су стрељани?"

"Да ли смо имали било какав споразум да грађане Сарајева ваља подвргнути гранатирању и снајперисању?"

"Шта су били разлози за гранатирање и снајперисање Сарајева? Да ли сте ме о томе информисали?"

"Да ли смо ми имали било какав договор да протерамо Муслимане и Хрвата са територија под српском контролом?".

Расправно веће одлучило је да Младића не обавезује да одговара на та питања, иако је имало ту могућност. Судије су протумачиле да је Младић искористио право да не одговара на питања како не би окривио самог себе.

Иако је Младић после расправе са судским већем пристао да положи заклетву, он је након сваког Караџићевог питања рекао да "не може и не жели да сведочи из здравствених разлога" и да штити своја права.

- На савет свог правног тима, браним своје право да не сведочим, одбијам да сведочим -  рекао је Младић и навео да би сведочењем даље угрозио своје здравље и отежао своју позицију у процесу који се води против њега.

Шта је Младић рекао Караџићу у пролазу

Док су га стражари изводили из суднице, Младић је, пролазећи поред Караџића, рекао: "Радоване, хвала ти и много извини, не дају идиоти... Бране НАТО, идиоти, НАТО бомбе и осиромашени уранијум".

Младић је неколико пута затражио да прочита своју изјаву, али је председавајући судија О-Гон Квон то одбио. И Караџић је на почетку испитивања рекао да жели да Младић прочита изјаву коју је спремио за ово рочиште, али је судско веће поново навело да то није у складу са правилима.

Караџић је затим Младића питао неколико питања о Сребреници и опсади Сарајева, али није добио одговоре на своја питања.

- Упркос свим ризицима, волео бих да Младић прочита своју изјаву, али ћу поштовати сваку одлуку суда - рекао је Караџић када је завршио са својим питањима.

Његов саветник Питер Робинсон затражио је да судско веће "ипак обележи Младићеву изјаву, у случају да се она појави у наставку процеса", али председавајући судија О-Гон Квон је рекао да не види основ за тако нешто.

Суд одбио Младића, мора да сведочи

Младићев адвокат Бранко Лукић је затражио да његов клијент, због нарушеног здравља, не сведочи и навео да се у супротном крше његова људска права, али је судско веће одбило тај захтев.

Он је истакао да присиљавање Младића да сведочи у предмету негира његово право на чутање. Захтев Младићевог адвоката је одбијен.

Заступници Радована Караџића су навели да су свесни Младићевог стања, али да сматрају да је његово сведочење веома важно.

- Доктор Караџић зна да је Младићу тешко, да он није добро, али тражи од њега да на овом сведочењу да све од себе и да пружи најбоље могуће сведочење. Он се тако бори не само за слободу, већ и за контиунитет Републике Српске -  навели су они.

Младић је прво одбио да положи заклетву и навео да не признаје Хашки трибунал, називајући га "сатанским", а затим је од председавајућег судије О-Гон Квона затражио да прочита своју изјаву.

- Ја овај Хашки трибунал не подносим нити га признајем и не могу пред њим да сведочим ни да се заклињен јер је то притисак на мене као личност, на моје здравље и мој народ - казао је Младић када је позван да устане и да да свечану заклетву.

- Уз сво уважавање Караџића и његове напоре које чини и које је чинио за спас нашег народа, а и ја сам допринио да учинимо понешто доброга. Не бих желио да пропадне ово суђење, па ако имате могућности и времена да саслушате седам страна које сам ја написао уочи Светог Саве, а данас је његова слава. Ако вам то није на одмет ја бих то прочитао, па после могу да се закуне -  рекао је Младић назвавши Хашки суд "сатанистички".

Младић отишао по протезу

Генерал Ратко Младић је после кратке препирке са судским већем положио заклетву и пристао да сведочи на суђењу Радовану Караџићу. Његово сведочење је почело са малим кашњењем, јер је затражио од чувара да му донесу протезу коју је заборавио у својој ћелији.

Младић судији: Не буди нервозан, и у Кореји друга звона звоне

Председавајући судија га је потом прекинуо и упозорио да га може теретити за непоштовање суда, уколико настави и не положи заклетву.

Младић је тада ипак прочитао заклетву, поручио судији да "не буде нервозан, јер зна да и у Кореји друга звона звоне" и затражио да му донесу зубе.

Њега је одбрана Радована Караџића позвала да сведочи у процесу који се води против Караџића по 11 тачака оптужнице, међу којима је и она за геноцид у Сребреници.

Суђење Караџићу почело је 26. октобра 2009. године. Тужилаштво је завршило извођење својих доказа у мају 2012. године, док је извођење доказа одбране почело је 16. октобра 2012. године.

Трибунал Караџићу и Младићу у одвојеним процесима суди за ратне злочине и геноцид током рата у БиХ.

Уколико се Младић појави у судници, ово ће бити први пут да се две најмоћније фигуре Рата у Босни појаве у јавности заједно.

(Срна - Klix.ba)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер