петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал осудио Властимира Ђорђевића на 27 година затвора
Хроника

Хашки трибунал осудио Властимира Ђорђевића на 27 година затвора

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. фебруар 2011.

Хашки трибунал осудио Властимира Ђорђевића, за злочине над косовским Албанцима, на 27 година затвора. Ђорђевић проглашен кривим по свим тачкама оптужнице.

Међународни трибунал за ратне злочине у Хагу осудио је данас пензионисаног генерала МУП-а Србије Властимира Ђорђевића на 27 година затвора, прогласивши га кривим за злочине над косовским Албанцима 1999. године.

Шездесетдвогодишњи Ђорђевић је проглашен кривим, по свим тачкама оптужнице која га терети за присилно премештање, депортације, убиства и прогон Албанаца са Косова у првих шест месеци 1999, када је он био начелник Ресора јавне безбедности МУП Србије и помоћник министра унутрашњих послова.

Та кривична дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата.

Пресудом је утврђено и да је генерал Ђорђевић одговоран за протеривање стотина хиљада косовских Албанаца, као и за убиство и премештање тела најмање 724 албанских цивила у масовне гробнице у Батајници, Петровом Селу код Кладова и код језера Перућац у околини Бајине Баште.

Прикривање лешева као доказа злочина наредио је тадашњи председник СРЈ Слободан Милошевић, пресудио је Трибунал.

Ти злочини, по пресуди, почињени су у оквиру удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било трајно и насилно уклањање албанског становништва са Косова ради промене етничке равнотеже и обезбеђивања трајне српске контроле у покрајини.

Образлажући пресуду, судија Кевин Паркер је као неке од учесника тог подухвата навео тадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића, потпредседника Савезне владе Николу Шаиновића, министра полиције Србије Влајка Стојиљковића и самог Ђорђевића.

Српске снаге, укључујући полицију, Војску Југославије и добровољачке и паравојне формације, подвргле су у том циљу албанско цивилно становништво "систематским и раширеним нападима", "терорисања и насиља", укључујући протеривање, убиства, уништавање насеља и пљачку.

Генерал Ђорђевић, по пресуди, имао је ефикасну контролу над полицијским снагама на Косову и знао је за њихова злодела.

Властимир Ђорђевић је ухапшен 17. јуна 2007. године у Будви, где се крио под лажним именом, и истог тог дана је пребачен у притворску јединицу Хашког суда у Схевенингену. Oптужница, подигнута против 2. а обелодањена 20. октобра 2003. године.

Ђорђевић се 19. јуна 2007. године изјаснио се да није крив ни по једној тачки оптужнице. Суђење је почело 27. јануара 2009. године, тужилаштво је завршило са извођењем својих доказа 28. октобра 2009, а одбрана 20. маја прошле године.

Током 199 дана суђења, оптужба је извела 105 сведока, а одбрана 28. Изношење завршних речи одржано је 13. и 14. јула прошле године.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер