уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал одбио захтев Небојше Павковића за превремено ослобађање, иако је издржао две трећине казне. Кармел Ађијус: „Павковић у затвору није у довољној мери прихватио своју одговорност“
Хроника

Хашки трибунал одбио захтев Небојше Павковића за превремено ослобађање, иако је издржао две трећине казне. Кармел Ађијус: „Павковић у затвору није у довољној мери прихватио своју одговорност“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. мај 2022.

Хашки трибунал одбио је захтев генерала Небојше Павковића за превремено ослобађање, иако је он издржао две трећине казне од 22 године затвора због „злочина над косовским Албанцима“.

У данас објављеној одлуци, председник суда Кармел Ађијус нагласио је да је Павковић осуђен за веома тешке злочине и да није показао да је у затвору у довољној мери прихватио своју одговорност и рехабилитовао се.

Као доказ за то, Ађијус је навео да је „Павковић, у више интервјуа српским медијима и у две књиге које је написао у затвору у Финској, пласирао лажни и пресуди супротан наратив о злочинима на Косову, оспоравајући сопствену одговорност, славећи починиоце и погрдно називајући Албанце.

Судија Ађијус је оценио и да би генерал Павковић на слободи могао угрозити сведоке и да постоји ризик да би поново починио кривично дело.

Генерал Павковић је две трећине казне издржао 28. августа, а финске власти назвале су његово понашање у затвору "беспрекорним".

Павковић се добровољно предао Хашком трибуналу 2005. године. Хашки трибунал правоснажно га је 2013. осудио на 22 година затвора због прогона албанског становништва с Косова, током НАТО бомбардовања, 1999, када је он био командант Треће армије Војске Југославије.

Трибунал га је прогласио кривим по свих пет тачака оптужнице - за присилно премештање, депортације, убиства и прогон албанског становништва са Косова. Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја рата.

Заједно с Павковићем, тада су на дугогодишње казне због истих злочина били осуђени још полицијски генерал Сретен Лукић, политичар Никола Шаиновић и генерали ВЈ Владимир Лазаревић и Драгољуб Ојданић.

Сви су били превремено ослобођени после издржане две трећине казне.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер