петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи за „Гардијан“: Упркос проблемима последњих месеци, и даље је могуће у овој години остварити договор о нормализацији односа Косова и Србије
Хроника

Хашим Тачи за „Гардијан“: Упркос проблемима последњих месеци, и даље је могуће у овој години остварити договор о нормализацији односа Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. април 2019.

Председник Косова Хашим Тачи рекао је у интервјуу за британски лист Гардијан да је договор о нормализацији односа Србије и Косова, слично историјском споразуму Грчке и Северне Македоније, и даље могућ 2019. године упркос проблемима последњих месеци.

"Морамо да седнемо за сто, чак и са највећим непријатељем, али без било каквих предуслова и покушамо да саслушамо једни друге", рекао је Тачи у интервјуу датом уочи састанка балканских лидера у Берлину 29. априла.

Гардијан указује да су разговори две стране прекинути од новембра прошле године, када је Косово увело таксе од 100 одсто на робу из Србије.

Тачи је рекао да нема планова да се укину таксе али је нагласио потребу за брзим напретком, пише Гардијан.

Лист подсећа да Србија инсистира на укидању такси, као предуслов за почетак преговора и додаје да су таксе довеле и до оставке четири градоначелника на северу Косова.

"Косовски Срби су се повукли из политичког живота на Косову укључујући полицију и судство на северу Косова. Нико нема одговор како да се иде напред а највеће жртве су Косовари, посебно косовски Срби", рекао је Тачи.

Оклевање међународне заједнице и помешане поруке "стварају простор за националисте и популисте са обе стране границе", рекао је он.

"Сувише често то се своди на велики его и сукобе личности и сувише ретко чујемо о принципима, стандардима и вредностима", рекао је Тачи.

Он је рекао да је уложио сав политички капитал који је изградио током две деценије у успех преговора, а да ће њихов продужени неуспех нанети штету целом региону.

"У садашњим условима са овим тензијама не видим зашто би било који инвеститор дошао да улаже у наш регион. Само ће мировни споразум донети просперитет," рекао је Тачи.

Косово у половичном статусу

Косово је, како пише Гардијан, сада у половичном статусу, признале су га неке земље ЕУ а неке не, и грађани Косова су једини Европљани западно од Белорусије којима је потребна виза да путују у шенгенску зону, док друге балканске земље немају ове рестрикције.

Тачи криви земље чланице ЕУ због компликовања процеса, алудирајући на Немачку која се противи деловима Тачијевог предлога, посебно оног дела који је описао као корекција граница.

Гардијан подсећа да се незванично као предлог помињало да се већински српска област на северу Косова припоји Србији а већински албанска Прешевска долина на југу Србије да се пребаци Косову, као и да у пракси на северу Косова постоји нека врста дуплог суверенитета, са утицајем са Косова и из Србије.

Тачи се залаже за размену територија али се томе противи Немачка страхујући да ће то подстаћи захтеве за промене граница у другим деловма Балкана, укључујући у деловима Босне где су Срби већина, наводи Гардијан.

Тачи је казао да би "демаркација граница" била део сваког свеобухватног споразума о узајамном признању. Он је рекао да не може бити граница по етничким линијама.

"То је немогуће, и Косово и Србија ће остати мултиетничке државе", рекао је Тачи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер