четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Вучић је био конструктиван током дијалога Косова и Србије
Хроника

Хашим Тачи: Вучић је био конструктиван током дијалога Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. март 2017.

 "Председник Косова" Хашим Тачи изјавио је да још није одлучено о одржавању српских председничких избора на Косову.

Он је додао да ће се приликом одлучивања поштовати воља Срба али и закони Косова.

"Ми ћемо се одговорно понашати у том погледу. Разумемо вољу грађана за двојно држављанство. У исто време ћемо поштовати Устав и наше законе. Поштујемо и вољу грађана Косова српске националности, али ћемо донети одлуке у право време и у складу са околностима", рекао је Тачи за емисију "Слободно српски".

Тачи је казао да нема свог фаворита међу кандидатима за председника Србије, рекавши да то зависи од воље грађана Србије. На питање да ли ће бити добро ако Александар Вучић постане председник Србије, Тачи је казао да је Вучић као премијер био конструктиван.

"Био је конструктиван током дијалога, а да ли ће бити добар председник или не и ко ће бити председник то зависи од воље грађана Србије. Ја немам баш лако искуство у вези са дијалогом у Бриселу и са Вучићем и са Дачићем, али истовремено оцењујем и конструктивност коју су имали у одређеним тренуцима за постизање споразума од заједничког интереса", навео је Тачи.

Он је казао да досадашњи дијалог у Бриселу није био такмичење између Албанаца и Срба, већ да је то био заједнички разговор о бољем животу за све људе на Косову, и да су Срби на Косову тиме много добили.

"Добили су интеграцију, удаљили су се од барикада, удаљили су се од непријатељстава, од мржње, од манипулације, удаљили се од организованог криминала. Ушли су у институције, добили су своје легитимне лидере, добили су демократију уместо анархије и манипулације, добили су европски дух", казао је Тачи.

Тачи је рекао да ће Косово добити своју војску уз партнерство са међународним фактором, и позвао представнике српске листе да се врате у косовске институције и учествују у формирању Заједнице српских општина.

Он је додао да странци нису против трансформације Косовских безбедносних снага (КБС) у Оружане снаге Косова.

"Само има разлике око тога да ли то треба да се уради путем амандмана на Устав или путем закона. И странци и ја се слажемо да се то обави преко уставних амандмана. Треба више да се ради са Србима да се врате у косовску скупштину да би и они гласали, али ако се они не врате, наравно, онда ће се ићи путем закона. Наглашавам још једном, имаћемо и војску, и партнерство са међународним фактором", рекао је Тачи.

Он је рекао и да ће косовске институције до "последње секунде" радити са Српском листом и свим међународним партнерима како би се дошло до уставних промена, а да ће се варијанта Б користити у случају да косовски Срби не учествују у раду Скупштине.

Тачи није прецизирао када ће тачно КБС бити трансформисане у Оружане снаге Косова, а поновио је да ће то бити мултиетничка снага која ће допринети миру и бити у служби народа на Косову.

"Важно је да буде успешно - у то сам сигуран и гарантујем свим грађанима. Због тога је веома значајно учешће српске заједнице, зато што ми нисмо усмерени против никога, Нисмо усмерени против грађана српске националности, нисмо усмерени против Српске листе, нисмо усмерени против државе Србије, нисмо усмерени против суседа. Формирање Оружаних снага Косова је у служби мира на Косову, у служби стабилности у региону, у служби свих људи на Косову", рекао је Тачи.

Тачи је рекао да формирање војске Косова неће значити и одлазак мисије Кфора Косова, истичући да је улога Кфора незаменљива и да трансформација КБС у Оружане снаге Косова неће имати никакве импликације на мандат међународних снага.

"Улога и мандат Кфора су одређени Резолуцијом 1244, а одређени су и Свеобухватним предлогом (некадашњег посредника УН) председника Мартија Ахтисарија из 2007. године", рекао је Тачи.

Косовски председник позвао је представнике Српске листе да се врате у институције и учествују у формирању Заједнице српских општина која се, како је рекао, не може "формирати бојкотом институција".

"Заједница српских општина је могла да почне да се формира већ пре четири – пет месеци, али Влада је талац бојкота посланика и српских министара. Они су званично део Косова, они примају плате од Владе Косова, а не учествују у доношењу одлука. Мислим да то није фер, није коректно", рекао је Тачи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер