Početna strana > Hronika > Hašim Tači: Svaki drugi sporazum je bezvredan osim konačnog, istorijskog i obavezujućeg kojim Srbija priznaje državu Kosovo
Hronika

Hašim Tači: Svaki drugi sporazum je bezvredan osim konačnog, istorijskog i obavezujućeg kojim Srbija priznaje državu Kosovo

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. jul 2018.

Predsednik privremenih kosovskih institucija Hašim Tači odstupio je danas od svog prethodog stava da za pronalaženje rešenja u dijalogu sa Beogradom ne bi trebalo da ima "crvene linije", istakavši da Priština, ipak, ima svoje uslove, a to je da završna faza razgovora u Briselu treba da "rezultira istorijskim obavezujućim sporazumom o priznavanju kosovske nezavisnosti".

- Za kosovsku stranu postoji jasna "crvena linija", ovaj proces bi trebalo da se završi konačnim, istorijskim sporazumom, kojim će Srbija priznati državu Kosovo. Svaki drugi sporazum je bezvredan. Dakle, sporazum će biti konačan i imaćemo uzajamno priznanje - rekao je Tači u Kačaniku, gde je prisustvovao otvaranju fabrike, preneli su prištinski medii.

Tači je potvrdio da će naredna runda razgovora u Briselu, kada će se sastati sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, biti održana 18. jula.

Predsednik privremenih kosovskih institucija je to izjavio nakon što je žestoko kritikovan od opozicije zbog izjave, nakon poslednje runde dijaloga u Briselu, da "treba ukinuti crvene linije u razgovoru sa Srbijom".

Opozicija, koja, inače, osporava pravo Tačiju da vodi dijalog jer, kako kažu, za to nema ni ovlašćenje parlamenta, tražila je njegovu smenu zbog ove izjave.

Poslanik opozicionog Samoopredeljenja u kosovskom parlamentu Ismail Kurteši je, na primer, rekao da da je "Kosovo u pregovore sa Srbijom ušlo kao nezavisna država, a sada je kosovska delegacija dovedena u takvu poziciju kao da je Kosovo pokrajina u Srbiji".

- Nesporno je samo ono što se odluči u kosovskom parlamentu. Razgovori koji se vode su izuzetno štetni. Parlament treba da zaseda i postavi platformu, ograničenja i "crvene linije" - kazao je tada Kurteši, koji smatra da bi Priština do daljnjeg trebalo da istupi iz pregovora.

S druge strane, najuticajniji opozicioni Demokratski savez Kosova smatra da je jedino rešenje za rešenje pitanja Kosova raspisivanje novih vanrednih parlamentarnih izbora.

Tači, naime, ni ne krije da je poslednjih sedmica veoma zabrinut zbog nejedinstva vlasti u Prištini i kosovske opozicije po pitanju dijaloga sa Beogradom. Zato, on svaku priliku koristi da pozove opoziciju na jedinstvo, što je u ovom trenutku, čini se, gotovo nemoguće postići.

Na to ukazuje i činjenica da je Priština formirala svoj pregovarački tim u nastavku razgovora sa Beogradom u Briselu, u kome, međutim, nema predstavnika opozicije, piše prištinski dnevnik "Koha ditore". Kancelarija kosovskog predsednika je potvrdila da je tim formiran i da njime rukovodisti Tači.

Šef kabineta kosovskog predsednika, Bekim Čolaku, rekao je da je pregovarački tim sastavljen od lidera institucija - predsednika, predsednika skupštine, premijera - i lidera političkih partija. Međutim, ti lideri su deo vladajuće koalicije.

(Tanjug)

Videti još:

Brisel: Novi sastanak Vučića i Tačija 18. jula, razmotriće napredak u dosadašnjim razgovorima o sporazumu o sveobuhvatnoj normalizaciji i planove za sledeće korake i sastanke

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner