уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Косово лакше дише од кад је стигло Трампово писмо, САД бити укључене у дијалог и постизање историјског споразума Косова и Србије
Хроника

Хашим Тачи: Косово лакше дише од кад је стигло Трампово писмо, САД бити укључене у дијалог и постизање историјског споразума Косова и Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. децембар 2018.

Брисел -- Хашим Тачи изјавио је данас у Бриселу да ће САД бити укључене у дијалог и постизање споразума Косова и Србије. Укључивање у дијалог САД-а, државе која је међу првима признала независност Косова, је тема на којој Приштина већ дуже инсистира, а српски званичници су својевремено на такву могућност реаговали најавом да ће у том случају Београд тражити да се у дијалог укључи и Москва.

Тачи је косовским медијима уочи сусрета лидера шест земаља западног Балкана с високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Федериком Могерини, рекао да "снажно" верује да ће председник САД Доналд Трамп подржати и помоћи процес дијалога са Србијом.

Подсетио је да је Трамп рекао да ће Америка бити укључена у дијалог ради постизања историјског споразума Београда и Приштине.

"Као Косово не можемо изгубити овај случај, иначе, можемо платити високу цену недостатка интересовања европског руководства, морамо бити озбиљни и доносити озбиљне одлуке", рекао је Тачи уочи данашњег састанка шефице европске дипломатије Федерике Могерини са председницима и премијерима земаља Западног Балкана и Косова. 

"Порука председника Трампа је порука да радимо више, јединственије и свеобухватније и да постигнемо коначни споразум који подразумева међусобно признање, промену резолуције 1244 и учлањење Косова у УН", рекао је Тачи.

Он је писмо које је добио од америчког председника упоредио с поруком коју је бивши председник САД Џорџ Буш старији 1992. године упутио Србији да не шири сукобе на Косову.

Тачи је додао да снажно подржава улогу преговарачке екипе Косова која је изгласана у Скупштини и да очекује конкретно и свестрано ангажовање и колективни рад. Изразио је снажно уверење да би учешће представника Демократског савеза Косова у тиму за дијалог, због искуства које имају, могло да афирмише процес.

Оцењујући да ће наредне недеље и месеци бити одлучујући за проналажење финалног решења између Косова и Србије, Тачи је рекао да Косово "никако не сме да изгуби ову прилику".

 

Он је додао да су представници Косова пре два дана боравили у Бриселу и највишим званичницима ЕУ изнели своје ставове у вези споразума са Србијом.

Тачи је рекао и да подржава "преговарачки тим" изгласан у косовском парламенту, те да очекује да ће и рад тог тима бити тимски. 

"Идеје владе и премијера Харадинаја су добродошле", рекао је Тачи и додао да од како је добијено писмо Трампа "Косово лакше дише" јер, како је рекао, сада има званичну потврду председника САД "да су са нама и да ће нас подржати". 

Тачи је рекао да верује да ће се чак и најутицајнија опозициона ДСК укључити у овај процес и помоћи својим идејама. Говорећи о визној либерализацији, Тачи је рекао да је то нешто што не може победи, али да зависи од временског оквира. 

"Веома је важно да смо извршили све процесе и сада је то дна државама чланицама да одлуче", казао је Тачи.

Председник САД Доналд Трамп јуче је председницима Србије и Косову Александару Вучићу и Хашиму Тачију упутио писма у којима се, између осталог, наводи се да је Вашингтон спреман да пружи помоћ у напорима да постигне договор који би уважавао интересе Србије и Косова.

 

Косово је у више наврата инсистирало на томе да се САД укључе у дијалог Београда и Приштине. Тачи је још пре годину дана рекао да је од потпредседника САД Мајка Пенса добио потврду да ће се Америка активније укључити у дијалог Београда и Приштине. Ипак, министар спољних послова Ивица Дачић је најаве да ће до тога доћи коментарисао изјавама да „су му амерички званичници с којима је разговарао рекли да САД не беже од учешћа у дијалогу Београда и Приштине, али да то питање треба да буде решено консензусом, односно уз пристанак обе стране“. Он је такође најављивао да ће, уколико се САД укључе у дијалог, Србија тражити и присуство Русије.

(Агенције, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер