петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Као резултат дијалога са Србијом и северни део Косова је стављен под јурисдикцију државе Косово
Хроника

Хашим Тачи: Као резултат дијалога са Србијом и северни део Косова је стављен под јурисдикцију државе Косово

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. мај 2017.

 „Председник Косова“ Хашим Тачи изјавио је агенцији Бета да ни у једној изјави није спомињао велику Албанију.

Он је истакао да недостатак лидерства и визије Европске уније (ЕУ) отвара пут другим идеологијама и утицајима у региону као што су национализам, екстремизам и политички радикализам.

"То је измислила Србија и зли дух који Србија држи у животу и храни га да би служио њеним интересима за легитимисање велике Србије, која данас делује пред носом ЕУ и међународне заједнице", рекао је Тачи у интервјуу Бети.

Он је рекао да у реакцијама из Србије није било ниједног аргумента против њега, већ да су само понављане старе приче којима су "деценијама манипулисале и плашиле народ".

"Србија треба да се одвоји од своје прошлости и да се окрене новој будућности. То значи да се одрекне политике која сваки народ у суседству види као непријатеља. Треба да почне да сваки народ из окружења посматра као могућност сарадње и јачања мира, стабилности, правде и напретка", казао је Тачи.

Он је оценио да ЕУ дозвољава да на Балкану свој утицај шире друге државе.

"Ми желимо да ојачамо мир и стабилност у нашој држави и целом региону. Због тога се ангажујемо да се што пре учланимо у НАТО и ЕУ", казао је Тачи и додао да у свом политичком дискурсу никада није спомињао велику Албанију.

Он је рекао да његова изјава о недостатку лидерства у ЕУ не значи отварање сукоба са Европском унијом, већ да је то позив за искрену и стратешку сарадњу како са Косовом тако и са свим земљама ЕУ.

"Недостатак искрене сарадње између Западног Балкана и ЕУ је на штету свих. Неуспеси ЕУ у прошлости се не смеју поновити", казао је Тачи.

Он је оценио да је Косово консолидована држава која је изградила снажне институције и додао да је за непуних десет година од проглашавања независности Косово потписало Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, што је "најбоља потврда да су на делу одрживе реформе у свим секторима".

Говорећи о политичкој ситуацији на Косову, Тачи је рекао да уколико владајућа коалиција сматра неопходним да се иде на превремене изборе, он ће као председник поштовати ту одлуку, али је додао да за сада таке одлуке нема.

"Партије које чине владајућу коалицију до сада су показале да, када желе, знају да координишу своје деловање у Скупштини", казао је Тачи одговарајући на питање о усвајању Споразума о разграничењу између Косова и Црне Горе.

Према његовим речима, трансформација Безбедносних снага Косова је процес који се не може зауставити.

"Оно што смо постигли је да смо ставили до знања да нећемо никоме унутар (Косова) или изван дозволити да ометају формирање војске. То су схватиле и прихватиле све стране", казао је он и додао да је почела и кампања информисања свих грађана Косова како би били убеђени у потребу оснивања Војске Косова.

"Међутим овај процес не може да траје бесконачно. Косово и цео регион се суочавају са многобројним претњама за безбедност наших грађана. Императив је за суверенитет и интегритет Косова да имамо нашу војску. То ће бити професионална и вишеетничка војска у служби свих грађана Косова и према стандардима Нато", казао је Тачи.

Оцењујући да је ослобађање бившег лидера ОВК Рамуша Харадинаја потврда правичности борбе ОВК, Тачи је рекао да се Косово ослободило од, како је рекао, "геноцидног режима Слободана Милошевића у јуну 1999. године".

"Србија није одговорна за Косово и нема овлашћења да кривично гони грађане Косова. То је истовремено доказ да проганда из Србије нема међународну подршку. То се до сада много пута показало", казао је Тачи.

Косовски председник је рекао да ће повратак Харадинаја на Косово имати само позитивног утицаја на процес дијалога Косова и Србије.

Он је такође оценио да је дијалог између Косова и Србије дао конкретне резултате.

"Као резултат дијалога и северни део Косова је стављен под јурисдикцију државе Косово. Данас они који су били на барикадама учествују у раду државних институција Косова, док је политичка сцена мирна и показује зрелост и одмереност... Након повратка представника Српске листе у институције Косова може се очекивати да започне посао на оснивању Асоцијације општина са српском већином (ЗСО)", рекао је он и додао да није имало смисла да се на томе ради када представници српске заједнице нису били у институцијама.

Он је казао да је формирање ЗСО одговорност коју је на себе преузела Влада Косова и да је Уставни суд Косова дао оквире унутар којих може да се оснује та асоцијација.

"Сада може започети и конкретан посао на њеном оснивању", рекао је Тачи.

Говорећи о актуелној ситуацији у Македонији, он је рекао да Косово са пажњом прати сва кретања у региону и да је у Македонији био изборни процес, док се сада чине напори да се формира нова влада у складу са Уставом и законима македонске државе.

"За Косово, као и за цео регион, мислим да је сила неприхватљива. За сада тензије у Македонији су само политичке и нису етничке. Међутим, за онемогућавање етничких тензије решење је пуно остваривање Споразума из Охрида и унапређење положаја свих заједница које живе у Македонији", казао је Тачи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер