петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи дипломатама САД, ЕУ и шефовима мисија Кфора, ОЕБС-а и Еулекса: Уз међусобно признање Косова и Србије може и корекција граница
Хроника

Хашим Тачи дипломатама САД, ЕУ и шефовима мисија Кфора, ОЕБС-а и Еулекса: Уз међусобно признање Косова и Србије може и корекција граница

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. септембар 2018.

Председник Косова Хашим Тачи изјавио је обраћајући се амбасадорима земаља Европске уније, САД и шефовима мисија Кфора, ОЕБС-а и Еулекса да је сада време за "велики историјски споразум Косова и Србије", саопштио је његов кабинет.

"Не можемо се враћати назад јер је историја односа Косова и Србије трагична прича. Не можемо да стојимо у месту или у пат позицији, а немамо ни шта да чекамо, јер заостајање и чекање у решавању односа Косова и Србије је управо позив на тензије, дестабилизацију, велике проблеме, не само међу нама, него у читавом региону", рекао је Тачи.

Према његовим речима, ни Косово ни Србија немају времена за губљење, а у наредним месецима треба да постигну споразум о потпуној нормализацији односа.

"Косово је уморно од заостајања у процесу унутрашње и међународне консолидације. Што због тога што се Србија меша у послове Косова, што због тога што ЕУ није успела да створи консензус да призна Косово, или зато што је много њих мислило да ће се ствари временом саме од себе на Косову и око Косова решити. Произишло је да је такво мишљење у потпуности погрешно", казао је Тачи.

Он је навео да Косово тежи сталном споразуму са Србијом, односно да сматра да то не треба да буде "још један пролазни споразум, који ће само пролонгирати проблеме на неколико година".

"За нас потпуна нормализација односа Косова и Србије представља формално, реципрочно међусобно признавање Косова и Србије. Треће, ми тежимо, с правом, да нам се путем овог споразума, путем формалног међусобног признања Косова и Србије отвори могућност да постанемо држава чланица ОУН-а, ОЕБС-а и НАТО-а, и да нам се заиста пружи перспектива за учлањење у ЕУ", казао је Тачи.

Уз међусобно признање може и корекција граница

Тачи је навео како реципрочно признање две државе може бити праћено и уговореним процесом две стране о корекцији границе између Косова и Србије.

"Опет, треба да будем веома јасан: Овај процес ће означити крај сукоба Косова и Србије који траје дуже од једног века, а не почетак новог сукоба. Време ратова и сукоба између Косова и Србије, по мом уверењу, је прошло. Крај ове ере може бити констатован само када постигнемо велики политички споразум са Београдом", казао је Тачи.

Он је казао и да ће споразум Београда и Приштине допринети миру и стабилности овог дела Балкана.

"Ми имамо одличне суседске односе са Македонијом, Црном Гором и Албанијом. Тако ће бити заувек међу нама. И наравно да тежимо да имамо веома добре односе и са Србијом, у блиској будућности", казао је Тачи.

По Тачијевим речима, уколико се постигне споразум о потпуној нормализацији односа, то неће имати никакве последице на мултиетнички карактер косовског друштва и на скуп права мањинских заједница на Косову, која су зајемчена Уставом и законима.

"Као председник Косова сам сигуран, као и све косовске институције, да јесмо и да ћемо остати гарант очувања српског верског и културног наслеђа на Косову, а посебно оног које је повезано са позицијом Српске православне цркве", казао је Тачи.

Он је рекао да ће, као и у прошлости, наступати у потпуној координацији са међународним партнерима Косова.

"Знам да ће бити веома тешко да се споразум постигне. Има његових оштрих противника и овде на Косову, али и у Србији. Знам да читав овај процес у себи носи непознанице и бројне ризике. Али, нема већег ризика за нас као Косово него да наставимо да будемо у овој пат позицији као држава и као друштво", казао је Тачи.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер