четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Дијалог улази у завршну фазу, води ка коначном споразуму и помирењу, што би створило могућност да Србија призна реалност на Косову, како је то изјавио и председник Вучић
Хроника

Хашим Тачи: Дијалог улази у завршну фазу, води ка коначном споразуму и помирењу, што би створило могућност да Србија призна реалност на Косову, како је то изјавио и председник Вучић

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. септембар 2017.

Председник Косова Хашим Тачи изјавио је да је дијалог о нормализацији односа од животног значаја за Косово и Србију, као и за њихову европску перспективу.

"Косово је опредељено да буде део НАТО, Европске уније (ЕУ) и организације Уједињених нација (УН) и због тога је дијалог од животног значаја", изјавио је Тачи за програм на албанском Гласа Америке (ВОА).

Према његовим речима, дијалог улази у завршну фазу и треба да доведе до коначног споразума и помирења између Косова и Србије, што би створило могућност да Србија призна реалност на Косову, како је то, како каже, изјавио и председник Србије Александар Вучић.

"Зато је и на синоћњем састанку који је одржан у канцеларијама ЕУ у Њујорку под руководством господје (Федерике) Могерини потврђено да је потребно брзо кретање и динамичан процес који би се окончао финалним споразумом које би подразумевало признање међусобних реалности и сигурну перспективу две земље у европским интеграцијама. Подвлачим и за учлањење Косова у УН, што је наш циљ", казао је Тачи за ВОА.

Одговарући на питање може ли се Косово учланити у УН, а да га не призна Србија, Тачи је рекао да након постизања коначног споразума и нормализације односа Косова и Србије, нико нема права, ни моралног ни политичког, да стави вето у Савету безбедности УН за учлањење Косова у УН.

Према његовим речима, пуна нормализација односа подразумева међусобно признање реалности, јер је реч о две суверене земље које имају сигурну европску перспективу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер