уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашим Тачи: Јасно ћу рећи "не" подели Косова и "да" припајању Прешевске долине Косову
Хроника

Хашим Тачи: Јасно ћу рећи "не" подели Косова и "да" припајању Прешевске долине Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. август 2018.

 Председник Косова Хашим Тачи изјавио је како његов став о кориговању граница између Косова и Србије подразумева одбијање сваке помисли о подели Косова али укључује захтев за припајање Прешевске долине Косову.

"Ја истичем да ћу у оквиру кориговања граница јасно рећи 'не' подели (Косова) и 'да' припајању Прешевске долине Косова", казао је косовски председник у интервјуу за Глас Америке, програм на албанском језику.

"Ни у каквим околностима, ни под којом ценом, ни од кога се не може наметнути подела Косова, али истовремено треба да будемо свесни да ће се обележавање границе између Косова и Србије догодити, или ће бити корекција границе", казао је Тачи и додао да кориговање граница не представља никакав домино ефекат за Косово или регион.

Према њему то подразумева да се коначно у дијалогу који ће се догодити одреде границе између Косова и Србије и да на томе треба да раде заједно са међународним факторима.

"Међутим, захтев представника Прешевске долине да остваре своје право из Декларације из 1992. године, да се припоје Косову, је нешто што је реално и оно ће се наћи на столу дијалога како би се једном заувек решило", казао је Тачи.

Он је поновио да ће коначни споразум бити окончан међусобним признањем, да неће бити сметњи за учлањење у Уједињене нације и да једино таквим завршетком коначни споразум има смисла.

"Кажем да ће бити врло тежак процес, болан, али желим да се надам да ће бити победнички, биће балансирани споразумом обе стране који ће бити прихватљив и за ЕУ, САД и НАТО. Добровољни споразум страна, Косова и Србије, који неће моћи да буде одбијен и биће прихватљив и од међународног фактора и против кога нико не може да буде, нити ће бити", казао је Тачи.

Подсетимо, Тачи је раније данас рекао да ће бити корекције границе са Србијом, али не и поделе, те да ће Прешевска долина бити припојена Косову, што је опозиција у Приштини протумачила као еуфемизам за размену територија.

Ако Косово и Србија постигну о томе договор Прешевска долина може да се припоји Косову

Председник Косова Хашим Тачи изјавио је да ако Косово и Србија постигну о томе договор Прешевска долина може да се припоји Косову.

Током посете Привредној комори Косова, косовски председник је рекао да је захтев представника Албанаца из Прешевске долине за уједињење са Косовом постао институтционалан.

Према њему уколико се две стране са тим сагласе, како извештава портал коха.нет, тај споразум не може да спречи ни Европска унија, ни НАТО ни САД.

Иако не зна тачан датум наставка разговора Тачи је рекао да ће се током августа и септембра повећати динамика састанака у оквиру дијалога о нормализацији односа између Косова и Србије који треба да се заврши правно обавезујућим споразумом.

Тачи је такође рекао да ће се демаркација са Србијом догодити и ту ће бити кориговања граница, не објашњавајући шта то конкретно значи и о каквим се корекцијама ради.

Међутим професор међународног права, бивши ректор Универзитета у Приштини и бивши председник Уставног суда Косова Енвер Хасани за агенцију Бета каже да са уставног становишта та су питања регулисана чланом 18. Устава Косова и траже да представници народа надлегају ствари које се тичу територије, политичких алијанси, задуживања у иностранству и друго.

"Територијалне промене које се догађају уз сагласност обеју стране су увек биле и биће дозволене. То је био и став Бадинтерове комисије и сваког другог међународног документа пре и после тога", рекао је професор Хасани.

Према њему што се тиче норми територијалног интегритета ради се о најстабилнијим и најпрецизнијим нормама међународног права.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер