четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Харис Силајџић: ЕУ и САД игноришу проблем ентитетског гласања
Хроника

Харис Силајџић: ЕУ и САД игноришу проблем ентитетског гласања

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. октобар 2009.

САРАЈЕВО – Све акутније игнорисање и директно искривљавање извештаја најрелевантнијих европских тела везано за ентитетско гласање у БиХ изазива изненађење, саопштено је данас из Кабинета члана Председништва БиХ Хариса Силајџића.

"Укидање те одредбе (ентитетско гласање) онда би требало бити размотрено. Уколико укидање није политички могуће, било би логично да се лимитира на случајеве који се односе на конкретне ентитетске интересе. Пре свега тај вето би могао бити лимитиран на подручја подељених надлежности између државе и ентитета", наводи у саопштењу из Силанџићевог кабинета.

"С обзиром на то да тај приступ долази од међународних учесника у бутмирском процесу, доводе се у питање и сви други наводи у вези с тим процесом", сматрају у Силајџићевом кабинету.

У саопштењу се наводи да је шеф Делегације Европске комисије (ЕК) у БиХ Димитрис Куркулас током презентације извештаја ЕК игнорисао читав део који се бави ентитетским гласањем, тврдећи да је Комисија "само навела као чињеницу да честа употреба ентитетског гласања одгађа доношење Закона".

Додаје се да се Куркуласу придружио амбасадор САД у Сарајеву Чарлс Инглиш који је навео да "као и 2006. године када је Венецијанска комисија донела свој закључак да је политичка клима била таква да није дозвољавала да се решава питање ентитетског гласања, може се рећи да је данас политичка ситуација још гора и да закључак Венецијанске комисије остаје у ствари исти".

Јасно је да је тада Венецијанска комисија окарактерисала ентитетско гласање као непотребно и препоручила његово укидање, подсећа се у Силајџићевом саопштењу и додаје да је ЕК навела да, уколико укидање није могуће, ентитетско гласање треба да буде знатно реформисано и минимизиран делокруг одлучивања.

"Не само да се та препорука није нашла на столу током бутмирских преговора, већ они који упорно одбијају да отворе то питање, подилазе званичницима Републике Српске и сада покушавају одбијање оправдати кроз потпуно искривљавање навода Венецијанске комисије", наводи се у саопштењу.

Међутим, како истичу у Силајџићевом кабинету, у извештају Венецијанске комисије из 2006. године јасно стоји да "ентитетски вето изгледа углавном прекомеран с обзиром на то да се у таквим случајевима може користити вето у Дому народа, под оправдаљем да се ради о виталним националним интересима".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер