среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Харис Силајџић: Београд да поручи Србима у БиХ да је Сарајево њихов главни град
Хроника

Харис Силајџић: Београд да поручи Србима у БиХ да је Сарајево њихов главни град

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. мај 2010.

Предсједавајући Предсједништва Босне и Херцеговине Харис Силајџић изјавио је Тањугу да у Београд долази са поруком да "отворена питања" између Србије и БиХ постоје и да се она морају рјешавати.

Силајџић који данас долази у Београд у неслужбену радну посјету на позив предсједника Србије Бориса Тадића, први пут након 18 година, каже да је зато рано говорити о очекивањима од те посјете.

Предсједавајући колективног Предсједништва БиХ каже за Тањуг да ће на дневном реду разговора с предсједником Тадићем бити сва тренутно отворена питања - од хапшења људи које је Хашки трибунал ослободио одговорности, преко питања граница, имовине Босне и Херцеговине у Србији, до расподјеле електричне енергије на граничним електро-енергетским постројењима.

"Чињеница је да само разговорима о тим питањима можемо довести до конкретних помака у нашим односима", рекао је предсједавајући Предсједништва БиХ из реда бошњачког народа.

Силајџић истиче да је веома битно да "морамо коначно унијети европску парадигму у наше односе у смислу да границе постоје, али да јако мало значе".

Он је подсјетио да је Европска унија своје односе засновала на међусобном уважавању, заштити стварних интереса, посебно економских, а не на "осветама и сукобима".

Он је као примјер навео проблем Јужног Тирола који је, подсјетио је, прије Европске уније изгледао нерјешив, а данашње генерације вјероватно ни не знају да је то некад било "спорно" подручје.

"У свему томе парадоксално помаже чињеница да настаје спознаја да се силом не може ништа постићи, да ни четврта војна сила у Европи није успјела промијенити границе на овим просторима", рекао је предсједавајући Предсједништва БиХ.

Он је навео и да је 1991. године написао чланак у ком је, каже, рекао да Београд спрема сукоб великих размјера, али да тај сукоб неће ништа промијенити већ да ће само сломити "гениј оба народа".

"Нико данас то не може оспорити", указао је он.

Упитан чиме су се стекли услови да његова посјета Београду буде реализована након 18 година, Силајџић каже да је у више наврата током протеклих година истицао да ће у Србију отићи тек након што званични Београд понуди извињење - првенствено жртвама злочина - због политике бившег режима према Босни и Херцеговини.

"То извињење је експлицитно понуђено у недавно усвојеној Декларацији о Сребреници и тиме су се стекли услови за ову посјету", навео је Силајџић.

На питање шта би поручио великом броју Бошњака који живе у Србији, он је рекао да је званични Загреб још прије 10 година поручио Хрватима у Босни и Херцеговини да је Сарајево њихов главни град.

"Званични Београд то тек треба да поручи српским политичким представницима у Босни и Херцеговини, и тек када се то деси односи између наше двије земље ће бити на високом нивоу", навео је Силајџић.

Он је оцијенио да политика мијешања у унутрашње ствари других држава путем етничких компонената је и довела до крвопролића на овим просторима, а углавном и на штету тих етничких компонената.

"Са Бошњацима у Србији имамо јаке везе, инсистираћемо на заштити њихових људских права и ширити сваки вид сарадње, али не на начин на који то Београд још увијек ради у Босни и Херцеговини", казао је он.

Силајџић тврди да би таква политика само штетила Бошњацима у Србији као што је, каже, политика Београда штетила интересима српског народа у Босни и Херцеговини.

Силајџић Београд посјећује након Њујорка, гдје је учествовао у раду Савјета безбједности УН на чијем дневном реду је био Извјештај високог представника ЕУ у БиХ Валентина Инцка.

(Дневни аваз)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер