субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ханс-Јерг Шелинг: Иступање Грчке из еврозоне би имало политичке последице по пројекат Европе
Хроника

Ханс-Јерг Шелинг: Иступање Грчке из еврозоне би имало политичке последице по пројекат Европе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

БЕЧ - Министар финансија Аустрије Ханс-Јерг Шелинг оценио је данас да ће одлука на грчком референдуму против услова међународних кредитора отежати, али не и онемогућити решења путем преговора, те поручује да иступање Грчке из еврозоне не би имало финансијско-економске, али би имало политичке последице по пројекат Европе.

"Велики хендикеп који имамо јесте да дневно добијамо нове ставове из Атине, а прошлог викенда смо били близу договора. Наш највећи проблем је, међутим, не више садржај, већ комплетно поремећена основа поверења између Грчке и других земаља еврозоне. Постоји много земаља, пре свега оне које имају мање новца на располагању које кажу да не желе више такво понашање. Међутим верујем да ће ипак доћи до решења путем преговора", нагласио је Шелинг у интервјуу бечком дневнику "Пресе".

То решење могуће је, према његовим речима, са владом Алексиса Ципраса, додајући да је са том владом еврозона била близу решења.

"Међутим ако једна влада, која је левичарска, код војног буџета у висини од четири милијарде евра са нама разговара да ли треба с тим у вези да уштеди 200 или 400 милиона евра, онда је то чудно. Једно мора бити јасно а то је да је неопходно покренути нови програм помоћи, јер је стари "мртав" и не може бити продужен, а нови програм изискује време. Поред тога немогуће је имати кредит без услова", поручује Шелинг.

Аустријски министар је уверен да се тренутно води пропагандни рат у Грчкој и да није тачно да ће сви Грци морати да живе на улици, и да неће имати приступ здравственом систему.

"Међутим, некаква врста хуманитарне подршке ће бити неопходна. Хуманитарна помоћ је нешто друго од државне помоћи, а да ли ће ове друге бити зависи од исхода референдума", упозорио је Шелинг.

Упитан да ли је иступање Грчке из еврозоне и даље "хорор-сценарио", Шелинг је указао да не постоји стрепња када је реч о финансијско-економским последицама.

"Види се да су финансијска тржишта остала веома мирна. Европа би Греxит лако претрпела, али за Грчку би то било драматично јер би државни дуг могао порасти са 200 на 400 одсто БДП-а. Негативне последице биле би пре свега политичке за пројекат Европе и зато из доброг разлога не постоји могућнсот иступања из еврозоне. Међутим требало је регулисати специјални случај државне несолвентности", уверен је аустријски министар финансија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер