субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хајнц Кристијан Штрахе: Север Косова треба да добије право на самоопредељење, а то треба омогућити и Републици Српској
Хроника

Хајнц Кристијан Штрахе: Север Косова треба да добије право на самоопредељење, а то треба омогућити и Републици Српској

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. октобар 2017.

 Београд -- Лидер Слободарске партије Аустрије (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе изјавио је да је неопходно одрживо решење за КиМ “јер актуелно стање није солуција”.

Осим тога, Штрахе је навео да право на самоопредељење мора да важи за све народе, као и да не смеју постојати двоструки аршини у примени међународног права.

“На Косову је, супротно резолуцији УН 1244, дошло до једностраног проглашења независности, што је противно међународном праву. У Каталонији је становништво позвано да се изјасни. То шпанске власти нису прихватиле и одговориле су брутално, против грађана", рекао је Штрахе у интервјуу Танјугу. 

Према његовим речима, то насиље је требало осудити. 

"Не сме се газити право на самоопредељење народа", каже Штрахе и додаје да се стиче утисак да постоји право јачег: 

“Међународно право мора да важи подједнако за све. Али, да постоје различити аршини види се и на примеру Крима, где исход тамошњег референдума до данас није међународно прихваћен. Поставља се онда питање - како може уопште да функционише право на самоопредељење, ако се грађанима не дозволи да се изјасне, и ти резултати не прихватају. Да ли то значи да све зависи само од добре воље моћних”, рекао је он. 

На питање да ли је могућа ревизија својевремене одлуке аустријске владе о признавању независности Косова ако његова ФПО након избора у недељу дође на власт, Штрахе одговара да није. 

“Међутим, потребно је и важно да се пронађе одрживо решење за Косово. Део решења мора бити да север Косова добије право на самоопредељење и, најмање, статус свеобухватне аутономије”, подвукао је он. 

Он такође сматра да право на самоопредељење треба омогућити и Републици Српској.

"Са Београдом разговарати са поштовањем"

Штрахе је у више наврата помињао да би Србија требало да постане чланица ЕУ до 2020, а посебно истиче да је веома важно да се ЕУ према Србији понаша с поштовањем и прихвати чињеницу да је Србија, посебно у југоисточној Европи, веома битан фактор када је реч о одрживом развоју региона. 

Треба, како истиче, поштовати и то што се Србија одлучила на војну неутралност, као и што има историјске везе са Русијом, и то се не сме доводити у питање. 

“Такође је битно да приступни преговори ЕУ са Србијом даље напредују, и то без упирања прстом на Србе или гледања на њих са неке висине. Са Београдом треба разговарати са одговарајућим поштовањем”, рекао је он. 

Упитан који су најважнији услови које Србија мора да испуни у приступном процесу и да ли ће, ако ФПО уђе у нову владу, да се супростави да признавање независности Косова буде један од услова, Штрахе је поновио да је актуелно стање на Косову неодрживо, а да у приступном процесу Србија посебну пажњу мора посветити социјалним, економским и правним стандардима ЕУ. 

"Међутим, Србија је у том погледу већ на правом путу”, објаснио је он. 

Истакао је да данас у Аустрији има много људи из Србије, који су се изврсно интегрисали и који дају битан допринос аустријском друштву. 

“Они су привржени новој домовини. То су веома радни и вредни људи који су дошли. Уверен сам да многи, који имају аустријски пасош, подржавају нас 'слободарце' и нашу политику”, рекао је он.

"Ми смо једина слободарска странка"

Штрахе је казао да је ФПО једина "слободарска странка" у правом смислу те речи. 

“Ми се залажемо за слободу грађана, желимо проширење основних демократских права кроз директну демократију. Право треба да полази од становништва, а не да грађани буду неко ко моли за нешто државу. Желимо да наше границе буду заштићене и контролисане, да се спречи илегална миграција. Не желимо радикално исламистичка паралелна друштва у нашој земљи. Желимо и да смањимо порезе како би подстакли привреду, обезбедимо инвестиције и смањујемо незапосленост. Исто тако у безбедносном сектору неопходно је пооштрити казне за насилна кривична дела, као и сексуалне прекршаје, јер не може бити да финансијски прекршај буде строжије кажњаван од дела против неке особе”, указао је Штрахе. 

Одбацио је тврдње да је ФПО странка која је против ЕУ, као што се приказује у домаћим и страним медијима. 

“Ми смо аустријске партироте и привржени смо својој домовини. Аустрија се налази у срцу Европе и зато смо привржени и европском мировном пројекту. Ми имамо критички став према европским институцијама. Европа је више од ЕУ и њених институција", објаснио је лидер ФПО. 

У ЕУ, оцењује, постоји негативан развој, централистрички: 

"Ми желимо мање надлежности Уније, али да оне буду боље испуњене и обављене, посебно када је реч о безбедности граница, економске и финансијске сарадње, борбе против тероризма. То су фактори на које се треба сконцентрисати, а не у правцу централистичке 'републике' Европе, коју грађани и народи у том облику не желе”. 

Штрахе је казао да је ФПО спремна да после избора преузме одговорност, али не по сваку цену. 

Такође, нагласио је да су услови за улазак ФПО у будућу владу важно да се постигне договор који би осигурао фер и праведнији развој Аустрије. 

На питање да ли очекује дуге коалиционе преговоре након избора, или брзо формирање владе, Штрахе је изразио уверење да ће преговори трајати дуже, али и да све зависи од исхора избора. 

“Ако су тачна истраживања и ОВП (Народна партија) добије 35 одсто, на другој позицији буде СПО (Социјалдемократска партија) и трећа ФПО, онда морамо рачунати са црно-црвеном коалицијом. Тада би лидер СПО Кристијан Керн био историја, иако он то данас још не зна, јер би на његово место дошао нови 'социјалдемократски партнер' који ће бити спреман да се јефтино прода за место вицеканцелара. Међутим ако исход гласања буде другачији, карте ће бити потпуно другачије измешане”, закључио је Штрахе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер