четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хајко Мас о изручењу бившег чувара у нацистичком логору Немачкој: Моја земља има моралну обавезу да тражи правду за жртве Холокауста
Хроника

Хајко Мас о изручењу бившег чувара у нацистичком логору Немачкој: Моја земља има моралну обавезу да тражи правду за жртве Холокауста

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. август 2018.

Немачки министар иностраних послова Хајко Мас је изјавио да његова земља има "моралну обавезу" да тражи правду за жртве Холокауста, након што су САД испоручиле бившег чувара у нацистичком логору Јакива Палија Немачкој.

Палиј, 95-годишњи чувар у нацистичком концентрационом логору Травники у Другом светском рату, стигао је у Диселдорф, а локалне власти округа Варендорф, близу Минстера, најавиле су да би он могао да буде смештен у дом за старе у оближњем Ахлену.

Немачко тужилаштво раније је назначило да изгледа да нема довољно доказа да се подигне оптужница за ратни злочин.

Бела кућа саопштила је да је 95-годишњи чувар депортован у Немачку, 14 година пошто је судија наложио његово протеривање.

После Другог светског рада, Палиј је крио своју умешаност у покољ Јевреја у концентрационом логору Травники у окупираној Пољској и добио дозволу за улазак у САД тврдњом да је рат провео као сељак и фабрички радник, пренео је АП.

Суд је Палију одузео држављанство 2003. године због "учешћа у делима против јеврејских цивила" као наоружани чувар у Травники. Судија је наложио депортацију Палија 2004. године, али је он наставио да живи у својој кући у Квинсу зато што ниједна земља није хтела да га прими. Јеврејске заједнице су организовале протесте код његове зграде с повицима "ваш комшија је нациста".

Према америчком министарству правде, Палиј је био у Травники 1943. године, исте године када је око 6.000 затвореника из кампова и десетине хиљада других из окупиране Пољске убијено. Палиј је признао да је служио у Травники, али је негирао да је био умешан у ратне злочине.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер