субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг. Судија одбио захтев одбране за привремено пуштање Кадрија Весељија на слободу
Хроника

Хаг. Судија одбио захтев одбране за привремено пуштање Кадрија Весељија на слободу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јануар 2021.

 Судија за претходни поступак одбио је захтев одбране лидера Демократске партије Косова (ДПК) Кадрија Весељија за привремено пуштање на слободу, као и захтев за сазивање рочишта за усмено излагање о овом захтеву, јавља КоШев. Иако је судија Николас Гију уважио аргументе одбране да Весељи неће покушати да избегне правду уколико буде пуштен на привремену слободу, он је навео и да ти аргументи не уклањају у потпуности опасност од бекства.

Суд је додао да се не могу занемарити све битне функције које је раније обављао Весељи, његова веза са обавештајним службама, као и подршка коју има од других припадника некадашње Ослободилачке војске Косова, јавља Бета.

Судија је такође навео и да сматра да постоји ризик од тога да би, уколико пуштен, Весељи могао да покуша да врши опструкцију правде и застраши сведоке, и додао да Весељијева одбрана, захваљујући постепеном обелодањивању предмета Тужилаштва, „сада много боље упознат са тим ко би могао да пружи евентуалне доказе против њега”.

Гију је истовремено одбацио аргумент одбране да Весељи то неће опструисати правду, што је одбрана поткрепила тиме да је позвао своје присталице да не застрашују сведоке.

Судија је изнео закључак да су забрињавајући покушаји Владе Косова да изврши непримерени утицај на сведоке Тужилаштва, наводећи „непропорционалне” износ исплате правне помоћи.

Хашим Тачи, Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи ухапшен су у Приштини 4. и 5. новембра, према налогу судије Специјализованих већа, а пошто им је потврђена оптужница у десет тачака.

Они су у оптужници Специјализованог тужилаштва означени као део групе која се терети за удружени злочиначки подухват, односно за ратне злочине.

Међу злочинима за које се терете налате се незаконито или произвољно хапшење и лишавање слободе, сурово поступање, мучења и убиства, као и за друге злочине против човечности.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер