четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: САД против сведочења Веслија Кларка на суђењу Радовану Караџићу
Хроника

Хаг: САД против сведочења Веслија Кларка на суђењу Радовану Караџићу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. новембар 2012.

Америчка администрација обавестила је бившег председника Републике Српске Радована Караџића да неће одобрити да се пензионисани генерал Весли Кларк појави као сведок његове одбране у Хашком трибуналу.

Администрација САД сматра да Кларков исказ не би поткрепио тврдње оптуженог у вези са суштином и релеватношћу сведочења, објављено је данас у овом суду.

Караџић је у августу затражио информације о два састанка на којима је Кларк учествовао.

Први је састанак са тадашњим командантом Главног штаба ВРС генералом Ратком Младићем, који је одржан 27. августа 1994. у Бањалуци, а други састанак од 19. августа 1995. са Алијом Изетбеговићем у Сарајеву.

Караџић је истакао да су му информације са тих састанака важне, јер је, како је навео, генерал Младић "обавестио генерала Кларка да је спреман да пристане на прекид ватре и да једва чека да заврши рат".

У вези са другим састанком наведено је да су "Ричард Холбрук и генерал Кларк изјавили да ће САД војно интервенисати на страни Федерације, уколико Срби не окончају рат".

Караџић тврди да је то „био мотив да муслимани инсценирају масакр на Маркалама 28. августа 1995“.

Из америчке Амбасаде у Хагу Караџић је обавештен да је Кларк контактиран у вези са његовим сећањима о овом састанцима.

Кларк је, како се наводи, рекао да је „он изричито питао Младића да потпише мировни споразум припремљен по вођством амбасадора Редмонда и да је Младић рекао да он то неће“.

Кларк се „не сећа да је на том састаку било речи о прекиду ватре“.

У вези са састанком са Изетбеговићем, Кларк је рекао да му он „ништа није обећавао, да није био овлашћен да даје било каква обећања“ и да је на том састанку „био само да би постављао питања и прикупљао чињенице и утиске“.

- Имајући у виду информације добијене од Кларка у вези са два састанка, његово сведочење не би поткрепило тврдње Радована Караџића у вези са њиховом суштином, нити у вези са релевантношћу. Влада САД, према томе, овога пута неће одобрити сведочење генерала Кларка - наводи се у допису из Амбасаде САД.

Поводом Караџићевог захтева да му буду достављени сви снимци, белешке и записници са два састанка, пронађена су четири предмета која би "могла бити одговарајућа".

Америчка администрација спремна је да их достави уколико Караџић обезбеди доношење налога по правилу 70. Оно предвиђа да се достављени материјал неће користити у судници без изричитог одобрења државе у чијем су поседу.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер