Хроника

Гвидо Вестервеле: Србија има јасну европску перспективу, независност Косова је реалност

Штампа
четвртак, 26. август 2010.

Шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле пренео је данас у Београду представницима српских парламентарних странака да Србија има јасну европску перспективу и да даљи процес проширивања ЕУ није угрожен због економске кризе.

Претходно, Вестервеле је поручио да се ЕУ залаже за директне разговоре Београда и Приштине и да они треба да се воде у Бриселу, а не у Њујорку.

Радном ручку са Вестервелеом присуствовали су функционери ДС-а, СПС-а, Г17 плус, СНС-а и ЛДП-а, а, како су рекли Тањугу, немачком министру су пренели поруку да је Србија чврсто опредељена за чланство у ЕУ, али и за даљу заштиту националних и државних интереса.

Лидер социјалиста Ивица Дачић рекао је да је разговор протекао "у коректном тону" и да очигледно постоји опредељеност свих странака у Србији да наставе са заштитом националних и државних интереса, али и европских интеграција, као и да се изнађе решење да излаз "из ове ситуације" буде правичан за све.

"Није се разговарало о модалитетима односа према резолуцији Србије о Косову и Метохији, то је тема за разговор са највишим функционерима Србије", кратко је рекао Дачић.

Потпредседница Г17 плус Сузана Грубјешић рекла је да је гост из Немачке на састанку поновио да постоји јасна европска перспектива Србије и читавог региона и да се од тога, без обзира на економску кризу и кризу проширења у ЕУ, ниједног секунда није одустало.

"Ми смо изразили спремност да европске интеграције буду приоритет политике Србије, а што се тиче резолуције Србије о Косову и Метохији изнела сам став странке да треба учинити све да тај текст буде усаглашен са ЕУ, како би добио што ширу подршку", рекла је Грубјешић.

Разговор је био крајње отворен и пријатељски, рекла је она, и није било дисонантних тонова, а "европска перспектива постала нешто што је најмањи заједнички именитељ странака у Србији".

Председник СНС-а Томислав Николић је навео да је ово била прилика да у име полтичких странака које су заступали изнесу ставове у вези актуелне ситуације у Србији те да је у име СНС шире говорио о теми која је најважнија, а то је Косово и Метохија.

Николић је казао да није оптимиста у вези исхода резолуције Србије о Косову и Метохији у Генералној скупштини УН, те да сматра да је немачки министар "оно што је наумио да каже оставио за представнике власти".

"Отворено сам говорио о позицијама СНС - оне остају непромењене - наш циљ је Европска унија, али наш циљ је и да не покваримо птијатељства са другим државама у свету", рекао је Николић.

Према његовим речима, међу странкама у том контексту није било превише дисонантних тонова.

"У вези Косова и Метохије мислим да Немачка има увид у то да релеванте политичке странке говоре о озбиљности ситуације, о томе да физичка сила не може да промени односе у Европи, али и да Србија не може да призна независнот Косова и Метохије" рекао је он.

Лидер ЛДП Чедомир Јовановић је рекао да су разлике које постоје међу странкама и овде биле уочљиве али да је заправо важно да су те разлике све мање.
"Мислим да се у дефинисању потреба Србије апсолутно сви слажемо и да више нема разлике међу партијама које су учествовале на састанку када се говори о значају европских интеграција, потреби поправљања односа са ЕУ и Америком", рекао је Јовановић.

"Ми смо (ЛДП) ту били јасни, сматрамо да се мора променити Србија, да се тако нешто не може тражити од Европе или Америке, док су друге странке још једанпут апеловале на размевање, нудећи нову аргументацију за стару политику, што мислим да је погрешан пут", рекао је Јовановић.

Састанку је присуствовао и потпредседник Демократске странке Драган Шутановац.

Вестервеле сутра на Косову

Вестервеле ће сутра на Косову разговарати са представницима власти у Приштини, а посетиће манастир Грачаницу и немачке војнике у саставу Кфора, саопштила је немачка амбасада у Приштини. Како је саопштено из немачког дипломатског представништва у Приштини, Вестервеле ће у петак разговарати са представницима косовских институција, а обратиће се и посланицима у косовском парламенту.

"Разговоре о Косову водити у Бриселу, а не у Њујорку"

Говорећи раније данас пред студентима у Ректорату Универзитета у Београду, Гвидо Вестервеле поручио је да се ЕУ залаже за директне разговоре Београда и Приштине, и да они треба да се воде у Бриселу а не у Њујорку.

"Неопходан је дијалог о практичним питањима и бољим условима живота. У ЕУ сматрају да је шанса за то конференцијски сто у Бриселу, а не у Њујорку", рекао је Вестервеле.

Он је рекао да помирење може успети само ако се Београд суочи са реалношћу и да је независност Косова реалност, а стручно Мишљење међународног суда правде недвосмислено.

Према његовим речима, са процесом помирења се не може преуранити јер је то улазница у ЕУ.

Вестервеле је рекао је да ће доћи дан када ће представници Београда и Приштине
седети са представницима Брисела за истим столом и разговарати о питањима који се односе на ЕУ.

"Неком се чини да је то утопија, али процес европских интеграција показује да се то може остварити", рекао је Вестервеле.

Вестервеле је учествовао у панел-дискусији у Ректорату Универзитета у Београду на тему "Привреда Србије на путу ка ЕУ: Шансе, изазови, препреке".

Шеф немачке дипломатије започео је данашњу посету Београду сусретом са премијером Мирком Цветковићем у Влади Србије.

До краја дана састаће се и с председником Србије Борисом Тадићем и српским колегом Вуком Јеремићем.

Ово је прва посета Вестервелеа Београду откад је у октобру прошле године изабран за шефа дипломатије, али уједно и прва посета једног немачког министра спољних послова од фебруара 2006. када је у Београду боравио Франк Валтер Штајнмајер.

Вестервелеова посета долази свега две недеље пре расправе о нацрту српске резолуције у Генералној скупштини УН и у тренутку када у Београду истичу да је Србија спремна за разговоре о резулуцији, али не и за драстичне промене текста.

Медији у Србији спекулисали су да шеф немачке дипломатије у Београд доноси "последњу понуду" у име ЕУ у погледу српске резолуције, односно, како се незванично најављује, понуду држава квинте (САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија) у виду убрзане евроинтеграције за "мекшу" резолуцију о Косову, из Берлина је поручено да ће Вестеревеле заступати став владе да је за Немачку питање статуса Косова решено и да нема потребе за новим преговорима.

"То је потврдило и мишљење Међународног суда правде у Хагу. Сада се ради о томе да се корак по корак у форми практичног напретка односи између Србије и Косова нормализују и побољшају", рекао је представник немачког Министарства спољних послова уочи Вестеревелеовог доласка у Београд.

Посета Београду део је мини-балканске турнеје, у оквиру које је немачки минстар већ посетио Загреб, а боравиће и у Сарајеву и Приштини.

Поленц: Србија у ЕУ пошто реши косовско питање

Председник Спољнополитицкцог одбора немачког Бундестага Рупрехт Поленц је рекао да приступање Србије Европској унији неће бити могуће без решења косовског питања.

''Постоје две важне поруке српској страни: прва је да на крају приступање Србије Унији без решења косовског питања неће бити могуће и да другог Кипра неће бити...'', рекао је Поленц немачком дневнику ''Тагешпигел'', коментаришући посету немачког шефа дипломатије Гвида Вестервела Београду. Друга порука је, према оцени Поленца, да ће се с почетком преговора о чланству ојачати очекивања ЕУ од Србије да сарадња Брисела са Косовом буде олакшана.
Наводећи да ''свако зна'' да је за Србију признање Косова тежак задатак, он је рекао:
''Када обе земље буду чланови ЕУ, онда читав низ питања, која сада, гледано кроз 'националне наочари' изгледају много већа, тада неће имати ту димензију''

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]