четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Групација европских народних странака избацила из чланства ДСС?
Хроника

Групација европских народних странака избацила из чланства ДСС?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. фебруар 2012.

Београд -- Европска народна партија намерава да из свог чланства избаци ДСС због "крајње антиевропске политике" те странке, сазнаје лист "Данас". ДСС: Сами смо изашли.

Европска народна партија је групација политичких странака десног центра с тренутно највећим утицајем у ЕУ.

Лист у викенд-издању, позивајући се на међународне политичке изворе, пише да би до искључења ДСС који од 2008. води све израженију политику против уласка Србије у ЕУ, требало да дође на самиту Европске народне партије у јуну.

"Проевропска политика један је од базичних услова за чланство у Европској народној партији", кратко су образложили саговорници листа "Данас" из Брисела.

Уз ДСС, чланице Еворпске народне партије из Србије су и Г17 плус и Савез војвођанских Мађара.

Међу лидерима те групације су немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Никола Саркози, шведски премијер Фредрик Рајнфелд, председник Европског савета Херман ван Ромпеј и председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо.

ДСС: Нисмо избачени, ми смо их напустили

Демократска странка Србије негирала је данас да је избачена из Европске народне партије, истичући да је због своје политике о неутралности Србије напустила ту групацију европских странака десног центра.

"Председништво ДСС-а донело је 23. фебруара одлуку да напусти ЕПП и о томе је писмено обавестило председника Европске народне партије Вилфрида Мартенса", саопштио је ДСС.

Та странка је у писму Мартенсу указала да ЕУ спроводи политику стварања независног Косова.

"Због наше одлуке да Србија треба да прогласи политичку неутралност, ДСС више није у могућности да буде у ЕПП. Наше формално напуштање ЕПП значи да ће ДСС на новим основама, уз уважавање обостраних интереса, сарађивати са странкама европског десног центра", пише у саопштењу.

Како је наведено, ДСС је због политичке неутралности већ напустио ЕПП и самим тим су без било каквог значаја и основа информације како ће у будућности ЕПП из свог чланства искључити ту странку.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер