уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Група за слободу медија: Премијерка Ана Брнабић није одржала реч и одговорила на наше захтеве; власти виде медије као средство за остваривање сопствених интереса и борбу против неистомишљеника
Хроника

Група за слободу медија: Премијерка Ана Брнабић није одржала реч и одговорила на наше захтеве; власти виде медије као средство за остваривање сопствених интереса и борбу против неистомишљеника

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 15. децембар 2017.

Група за слободу медија осудила је данас то што премијерка Ана Брнабић ни након више од месец дана није одговорила на 13 захтева за побољшање медијске ситуације у Србији, иако се јавно обавезала да ће то учинити у року од две недеље после састанка 14. новембра, на којем су јој предати захтеви.

"Чињеницу да премијерка Брнабић није одржала реч, Група за слободу медија тумачи као њено одбијање да призна постојање великих проблема у медијској сфери, па тиме и као одсуство политичке воље да се они решавају истинским дијалогом са новинарском струком. Игнорисање Групе, чији су представници, за разлику од премијерке и појединих министара, у протеклих месец дана показали максималну уздржаност и поштовали договор да се започети дијалог јавно не коментарише док Влада не одговори на постављене захтеве, упућује на закључак да је и сам позив на састанак био неискрен", наводи се у саопштењу.

Група за слободу медија је навела да неће учествовати у стварању привида да је почело решавање проблема новинарске професије и медијске индустрије, нити давати легитимитет настојањима Владе да у домаћој и међународној јавности створи слику о дијалогу са медијском заједницом.

"Новинарска и медијска удружења, окупљена у Групи за слободу медија, неће признати ниједну верзију Медијске стратегије у чијој изради суштински и без ограничења нису учествовали и њени представници и задржавају право да у јавности воде активну кампању против наметања овог документа. Група за слободу медија сматра да одбијање кривичних пријава за напад на новинаре приликом инаугурације председника Србије обесмишљава даљи рад представника новинарских и медијских удружења у Сталној радној групи за безбедност новинара и поново протестује што, упркос благовременом захтеву, нису били позвани на састанак са републичком тужитељком Загорком Доловац", додаје се у саопштењу.

Додаје се да се "манипулативним и површним" свођењем проблема на поларизацију медијске сфере и неутемељеним оценама да у Србији нема објективних новинара не може прикрити чињеница да власти не виде медије као део демократског процеса, већ "као средство за остваривање сопствених интереса и борбу против неистомишљеника".

"Група за слободу медија сматра да без слободног, професионалног и одговорног новинарства и уређеног медијског тржишта, који су лишени политичких и финансијских утицаја и пристисака, није могуће остваривање јавног интереса, јачање демократског поретка, нити успостављање одрживе стабилности у друштву. Све док надлежни државни органи и институције буду сузбијали и ограничавали слободу медија и слободу изражавања и занемаривали политичке, финансијске и нормативне проблеме медијске сцене, на које се упозорава и у извештајима Европске уније, Група ће организовати протестне акције и тражити подршку јавности за остваривање својих захтева", наводи се у саопштењу.

Представници Групе за слободу медија предали су 14. новембра премијерки Ани Брнабић захтеве за побољшање медијске ситуације, међу којима су формирање нове радне групе за израду Медијске стратегије, расветљавање свих напада на новинаре, као и повлачење држава из власништва у Политици, Вечерњим новостима и Дневнику и престанак рада агенције Тањуг, угашене Владином одлуком пре више од две године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер