четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Група интелектуалаца тражи референдум о уласку Србије у НАТО
Хроника

Група интелектуалаца тражи референдум о уласку Србије у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. јануар 2010.

Група од 200 интелектуалаца, међу којима Војислав Коштуница, Емир Кустурица, Амфилохије Радовић, Душан Михајловић, Момо Капор и др. затражили од Скупштине Србије да распише референдум о уласку Србије у НАТО.

"Србија је са најважнијих говорница света више пута објавила да 'никада неће признати независну државу Косово', а то значи да никада неће ући у НАТО. 'Независно Косово' је дело НАТО-а који је ту лажну државу створио и у њој себи доделио врховну и неприкосновену власт", наводи се у захтеву који је прочитао један од потписника академик Матија Бећковић на конференцији за новинаре.

У захтеву се наводи да "остајући верна себи и својим традицијама, војно неутрална Србија није никакав изузетак".

"Србија има и разлог више, какав нема ниједна друга држава, а то је злочиначко НАТО бомбардовање и уништавање Србије и њеног народа, уз гажење свих освештаних норми међународног права.

Тај разлог није извучен из незапамћених времена, нити је за тај злочин одговоран неки други, а не овај исти НАТО", пише у захтеву.

Преко тог разлога српски народ не може прећи, а да не пређе преко свог памћења и свог достојанства, истиче се у захтеву.

Бећковић је навео да се о уласку Србије у НАТО разговара у свакој породици у Србији, а да постоји бојазан да би то могло да се заврши иза леђа грађана и иза затворених врата.

"Ако није тако, још боље, али, кога су змије ујеле и гуштера се боји. Не би било први пут да нека институција реши питање од општег значаја. Ово питање је такво да га не може решити ниједна партија, влада, па ни скупштина. Ниједан народ не би такво питање препустио другом", рекао је Бећковић.

Председница Удружења новинара Србије Љиљана Смајловић, која је захтев потписала у лично име, рекла је да постоји општи национални консензус о уласку Србије у НАТО, који се не види због дубине политичких подела.

"Тај консензус не иде у прилог чланству Србије у НАТО-у и ми тражимо да се грађанима пружи прилика да се тај консензус испољи референдумом", рекла је Љиљана Смајловић.

Она је подсетила да је генерални секретар НАТО-а Андреaс Фог Расмунсен рекао да је Србији потребна дебата о уласку у НАТО.

"Министар одбране Драган Шутановац каже да би о чланству Србије у НАТО-у најбољи одговор дали људи из привреде и безбедности и да је право питање да ли је боље да некретнине вреде више или мање.

Високе цене некретнина одговарају људима који имају много некретнина. Постоји манир људи на власти у Србији да полазе од тога шта више одговара онима који имају много", рекла је Љиљана Смајловић.

Истакла је да није главно питање у Србији да ли ће да скачу цене некретнина.

Члан Савета Републичке радиодифузне агенције Светозар Стојановић, који је захтев потписао у лично име, подсетио је да је изјашњавање грађана Србије о војној неутралности обављено само посредно кроз Скупштину Србије која је усвојила декларацију о војној неутралности.

"Чуди ме људи на власти дају изјаве које су у супротности са скупштинском декларацијом", рекао је Стојановиц, и оценио да би се грађани на референдуму изјаснили против чланства Србије у НАТО.

Захтев су, између осталих, потписали и Војислав Коштуница, Емир Кустурица, сликар Бата Михајловић, митрополит Амфилохије, владика Атанасије Јефтић, Момо Капор, Коста Чавошки, Драгослав Михајловић, Василије Крестић, писци Душан Ковачевић, Синиша Ковачевић и Слободан Ракитић, бивши министар унутрашњих послова Душан Михајловић и Ђорђе Вукадиновић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер