четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Група 484": Србија ће изградити свеобухватни систем за прихват миграната
Хроника

"Група 484": Србија ће изградити свеобухватни систем за прихват миграната

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2016.

Србији у будућности предстоји изградња система за прихват избеглица и миграната и унапређење система заштите, пре свега најрањивијих малолетника без пратње и тој теми треба посветити додатну пажњу у оквиру процеса европских интеграција, изјавио је данас извршни директор “Групе 484” Владимир Петронијевић.

Prihvatni centar za migrante u Subotici

Он је на конференцији “Систем прихвата избеглица и миграната током мигрантске кризе” рекао да врло брзо треба успешно реформисати систем азила, систем заштите, као и веома важан системски Закон о странцима.

- “Такође, постоје и потребе даљег улагања у инфраструктуру и у људске капацитете, који раде са овом веома рањивом групом људи. Дакле, не само малолетника, већ и тражилаца азила генерално, што ће бити изазов” - рекао је Петронијевић Тањугу.

Истакао је да је генерално понашање српског друштва у мигрантској кризи било позитивно, да је показан завидан степен и организације и учешћа различитих државних актера и организација цивилног друштва, те да свакако у том смислу можемо бити задовољнији него многе друге земље кроз које су мигранти и избеглице прошли у протеклих неколико месеци.

Петронијевић сматра да миграторни токови никада нису престали, само што су бројеви значајно мањи, на шта је, по његовом мишљењу, понајмање утицала Србија, те да је то последица и споразума између ЕУ и Турске.

- “Али, токови никада нису престали, само што се променио начин кретања. Један релативно контролисани ток који смо имали током кризе, где су земље постигле сагласност у смислу пропуштања и подршке људима на путу ка земљама њихове крајнње дестинације, сада је заустављен и због тога је улога кријумчара и оних који користе ту ситуацију додатно појачана” - рекао је Петронијевић.

Он истиче да, с тим у вези, мора бити појачан напор држава, не само Србије, већ и земаља региона и шире, у борби против кријумчарења људи и посебно могућности трговине људима, што је, наглашава, посебна опасност, када је реч пре свега о рањивим групама миграната- деци пре свега.

- “Тако да мислим да тај ток никада неће престати, зато што нису отклоњени узроци због којих је почео- рат у Сирији и даље траје и генерално нестабилност на северу Африке и у ширем делу Блиског истока, свакако ће утицати на број оних који ће долазити. Свакако да не можемо очекивати оно што смо имали претходних неколико месеци, али можемо са сигурношћу рећи да ће таквих интенција бити и да сасвим сигурно неће престати” - сматра Петронијевић.

На конференцији су представљени резултати пројекта “Групе 484”, везаног за превенцију дискриминације према мигрантима и избеглицама, као и представљање важности тог проблема локалним заједницама, које су подстицане на разумевање и макар базичну солидарност према мигрантима, избеглицама, њиховим трауматичним искуствима.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер