Хроника

Гренланд: На парламентарним изборима победила водећа странка опозиције, противник великог рударског пројекта експлоатације ретких земних метала

Штампа
четвртак, 08. април 2021.

Највише гласова на парламентарним изборима на Гренланду освојила је водећа опозициона партија, која се противи давању зеленог светла међународним компанијама за експлоатацију богатих налазишта ретких земних метала на тој аутономној данској територији.

Лево оријентисана партија Заједница народа освојила је 37 одсто гласова и имаће 12 од 31 посланика у парламенту Гренланда. Њен највећи ривал, владајућа странка левог центра Сиумут, заузела је друго место са 29 одсто гласова и 10 посланичких мандата.

Председник Заједнице народа Муте Егеде указао је после победе на кључне теме које су донеле гласове тој партији.

„Два питања су била важна у овом изборном циклусу: услови у којима људи живе су једно. А онда имамо наше здравље и животну средину“, рекао је 34-годишњи Егеде.

Резултат избора највероватније значи крај дуге владавине странке Напред, чији је лидер Ерик Јенсен признао пораз и честитао Егедеу на победи. Иако нема апсолутну већину, Заједница народа ће вероватно пре покушати да формира владу са групом мањих партија, него са странком Напред.

У средишту изборне кампање пред ванредне изборе био је предлог пројекта експлоатације урана и ретких метала на југу Гренланда, који је поднела компанија Гренланд минералс, чији су највећи деоничари Кинези, а седиште јој је у Аустралији. Она тражи лиценцу за управљање рудником Кванефјелд.

Сам пројекат по значају превазилази границе Греланда, пошто пространства те земље, која су делом прекривена вечитим ледом, према проценама америчке геолошке службе, крију нека од највећих неистражених налазишта ретких минерала у свету. Процене указују да се у рударском басену Кванефјелд налазе највећи депозити ретких метала изван Кине, на коју тренутно отпада више од 90 одсто светске производње тих елемената, неопходног дела савремених технологија – од паметних телефона, преко микрочипова, па до батерија за електричне аутомобиле.

Гренланд, највеће острво на свету, самоправна је територија под данском круном која има своју владу и парламент, али је везана за Данску у одбрамбеној, спољној и монетарној политици.

На острву живи 56.000 становника, углавном припадника аутохтоног народа Инуита.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]