субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчки министар унутрашњих послова помиње могућност нових избора како би се грађани изјаснили о владиној економској политици
Хроника

Грчки министар унутрашњих послова помиње могућност нових избора како би се грађани изјаснили о владиној економској политици

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. април 2015.

Министар унутрашњих послова Грчке помиње могућност нових избора како би се грчким грађанима препустила последња реч о владиној економској политици.

"Они који замишљају да садашња влада представља међуигру... греше; народ је рекао своје и ако је потребно, учиниће то опет", изјавио је Никос Вуцис током данашње бурне дебате у грчком парламенту поводом декрета којим би се јавне институције приморале да предају своје залихе готовине централној банци, преноси АФП.

Та мера има за циљ да помогне влади да обезбеди плате за службенике у јавном сектору и сервисира јавни дуг док преговара са међународним кредиторима о реформама потребним како би Грчка могла да користе средства из фондова помоћи.

Опозиционе партије, предвођене Новом демократијом и Пасоком, се противе поменутом декрету истичући како је неуставан.

Вуцис није први члан владе Сиризе који је поменуо могућност нових избора. У марту је министар финансија Јанис Варуфакис поменуо ту могућност или референдом о било каквом новом споразуму са кредиторима.

Портпарол Сиризе Никос Филис, међутим, уверава како влада "не жели ни превремене изборе, ни референдум".

"Ми желимо компромис са кредиторима о проблемима наше економије али уколико опозиција захтева да народ да легитимитет том споразуму, нећемо се уплашити (избора)", изјавио је Филис.

Грчки партнери из еврозоне прекоревају Атину због спорог напретка у договарању реформи потребних да би се одблокирале 7,2 милијарде евра помоћи у кешу за излазак из кризе.

Без ињекције готовинских средстава Грчка ће се суочити са озбиљним проблемима у измиривању својих обавеза према кредиторима.

"Грчкој остаје да реши велике, велике проблеме", истакао је председавајући Еврогрупе Јерен Дајселблум у петак, након састанка министара финансија земаља чланица еврозоне у Летонији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер