Početna strana > Hronika > Zoran Zaev: Dogovor između Atine i Skoplja je postignut, imamo dostojanstveno i geografski precizno ime - Republika Severna Makedonija
Hronika

Zoran Zaev: Dogovor između Atine i Skoplja je postignut, imamo dostojanstveno i geografski precizno ime - Republika Severna Makedonija

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jun 2018.

Grčka i Makedonija postigle su sporazum o imenu Makedonije nakon spora dugog 27 godina. Novo ime - Republika Severna Makedonija.

Grčki premijer Aleksis Cirpas saopštio je prethodno da je sa Makedonijom postignut sporazum o imenu te bivše jugoslovenske republike, da bi nešto kasnije njegov makedonski kolega Zoran Zaev saopštio da je novo ime zemlje "Republika Severna Makedonija".

"Imamo kombinovano ime, sa geografskim kvalifikacijama, za sve upotrebe", rekao Cipras na sastanku sa grčkim predsednikom Prokopiosom Pavlopulosom, javlja grčka agencija ANA. 

Sa druge strane, Zaev je istakao da novo ime "garantuje i nacionalni identitet i napredak zemlje".

Zaev je, na konferenciji za štampu, na kojoj se pojavio sa svim ministrima svoje vlade, rekao da će naziv "Republika Severna Makedonija" imati univerzalnu upotrebu, što će biti precizirano i amandmanom na makedonski Ustav.

"Nema više Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije", rekao je Zaev i dodao da dogovor sa Grčkom predviđa potvrdu makedonskog jezika, bez fusnota, i garantuje makedonski etnički i kulturni identitet i nacionalnost. 

Na taj način je, kaže on, zagarantovana i bezbednost zemlje. 

"Ovu šansu hrabro i smelo moramo da iskoristimo. Ne želimo poraze već pobede. Imamo istorijsko, vekovno rešenje spora između Grčke i Makedonije. U našim rukama je ključ za otvaranje ekonomske perspektive i boljeg života građana Makedonije. Ovim rešenjem jačamo nacionalni identitet", rekao je Zaev. 

On je najavio da će dogovor biti predstavljen svim relevantnim političkim subjektima u Makedoniji i da će potpisati predstavnici dveju vlada, nakon čega sledi ratifikacija u oba parlamenta. 

Zaev je istakao da je predviđeno i da se na jesen održi referendum na kojem će makedonski građani glasati o novom imenu za svoju zemlju. 

"Uveren sam da će referendum o novom imenu uspeti i da će većina građana reći 'da'", rekao je Zaev. 

Prema njegovim rečima, dogovor pruža nadu u bolje vreme za Makedoniju što će, kako ističe, sadašnje državno rukovodstvo omogućiti, zaključivši da postignuto rešenje za dvoipodecenijski problem otvara Makedoniji put ka članstvu u EU i NATO.

Izvor iz kabineta premijera Grčke za atinski list "Katimerini" navodi da je su ispunjeni svi uslovi koje je postavila grčka vlada, a novi naziv Makedonije će se koristiti za sve potrebe, i u toj zemlji i u inostranstvu. 

Cipras će objaviti proglas o sporazumu koji će već ove nedelje sa Zaevom potpisati na zajedničkoj granici u Prespi, koja je ranije odabrana kao simbolično mesto za to. 

Sporazumom je utvrđen niz detalja i procedura, uključujući izmenu Ustava Makedonije i referendum o rešenju krajem leta, zatim i šta će pisati na ličnim kartama i pasošima, kao i to kako će se ubuduće određivati nacionalni identitet Makedonije i njenog jezika. 

Sporazum treba da potvrdi i Skupština Grčke, a njena vlada će dati uslovnu saglasnost na pristupanje Makedonije EU i NATO o čemu se odluke očekuju već ovog meseca. 

Spor oko imena Makedonije trajao je od 1991. godine.

Tok pregovora

"Postoji saglasnost, ispunjeni su svi uslovi koje je postavila grčka vlada, a novi naziv Makedonije - koji još nije objavljen - koristiće se za sve potrebe, i u toj zemlji i u inostranstvu", rekao je danas popodne izvor iz kabineta premijera Grčke za atinski list "Katimerini" koji iz minuta u minut prati finale pregovora vlada u Atini i Skoplju.

AFP takođe prenosi da su Atina i Skoplje postigle dogovor o imenu.

Premijer Aleksis Cipras se sastao s predsednikom Republike Prokopisom Pavlopulosom, da bi ga obavestio o ishodu pregovora s Makedonijom posle popodnevnog, drugog i ključnog telefonskog razgovora sa kolegom iz Skoplja, Zoranom Zaevom.

Makedonski premijer Zoran Zaev u 18.30 održaće konferenciju za novinare o dogovoru sa Grčkom u sporu oko imena Makedonije. Kako je najavljeno, premijer će se u Vladi Makedonije obratiti medijima u prisustvu ministara u njegovom kabinetu.

Ranije danas je Zaev izrazio nadu da će u današnjem telefonskom razgovoru s Ciprasom finalizirati sve detalje i postići dogovor o pitanju naziva Makedonije. Sporazum čije se objavljivanje očekuje, dvojica premijera bi trebalo da potpišu sledećeg vikenda na granici dve zemalje, u Prespi.

Po nezvaničnim informacijama, naziv o kojem su se dve strane dogovorile je "Severna Makedonija", ali se dodaje da su još jutros na stolu bili i predlozi: "Nova Makedonija" i "Gornja Makedonija" - svi samo na makedonskom.

U Atini se prenosi da je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov oštro protiv dogovora koji je sklopio Zaev, te je rekao da država "tako važan problem ne može rešiti telefonom" i da to "ne bi trebalo da bude lična stvar dva premijera".

Dvojica premijera su najpre razgovarala juče, a trebalo je da o poslednjim detaljima rešenja višedecenijskog spora razgovaraju danas pre podne, ali su to odložili za popodne, da bi prvo obavestili specijalnog posrednika UN za taj spor Metjua Nimica koji je u Njujorku.

Rešenje spora bi uticalo na grčku da odustane od protivljenja prijemu Makedonije u NATO, navodi AP.

Sve ukazuje na to da su se premijeri Grčke i Makedonije dogovorili da "Republika Severna Makedonija" na makedonskom, bude nov naziv Makedonije, ozvaničen izmenom njenog ustava, a očekuje se i niz drugih pojedinosti u sporazumu koji bi Aleksis Cipras i Zoran Zaev trebalo da potpišu na granici svojih zemalja, u Prespi, pre kraja ove nedelje.

Ali u veoma detaljnom i obimnom sporazumu postoje i odredbe "makedonski jezik" i "makedonski građanin", bez epiteta "severni", iako je Vlada Grčke ranije insistirala da se i uz te termine dodaje dogovoreni prilog, kao uz naziv države.

Po informacijama o sadržini sporazuma, atinski list Efimerida danas prenosi na sajtu da iz Ustava Makedonije treba da se izbaci odredba o "zaštiti makedonske manjine" u inostranstvu, i da se umesto nje unese član analogan odredbi Ustava Grčke o dijaspori koji tu nije citiran.

Sporazumom Atina-Skoplje je utvrđen prelazni periodi za promenu internih dokumenata u Makedoniji i taj komplikovan proces je povezan s odobravanjem početka njenih pregovora o prijemu u EU i NATO. Ustanovljen je i odbor koji će razmotriti upotrebu robnih zaštitnih marki u obe zemlje.

Priznat je makedonski jazik uz napomenu da "Severna Makedonija" sporazumom s Grčkom priznaje da je taj jezik slovenskog porekla, kao što je zabeleženo i u UN. U vezi s nacionalnošću važi termin "makedonski/državljanin Republike Severne Makedonije", uz izričit navod u sporazumu da narod te zemlje nije povezan s drevnom grčkom civilizacijom.

Predviđa se ratifikacija sporazuma u Skupštini Makedonije gde stranka premijera Zaeva ima potrebnu većinu. Ukoliko predsednik Makedonije đorđe Ivanov ni tada ne potpiše sporazum, taj dokument će ponovo biti upućen Skupštini.

Pisma grčke vlade kojima predlaže otvaranje pristupnih pregovora "Severne Makedonije" sa EU i njen ulazak u NATO, zavise od toga da li je sprovedena izmena Ustava Makedonije.

Očekuje se da Savet ministara spoljnih poslova EU (25-26. jun) i samit (28-29. jun) pozovu "Severnu Makedoniju" na pregovore o pristupanju EU, uz podršku Nemačke, a uprkos protivljenju Francuske i Holandije.

U sporazumu se pored toga pominje da će Samit NATO-a (11. jula) uputiti poziv za pristupanje "Severnoj Makedoniji", takođe pod uslovom da ona revidira Ustav.

Sporazumom je predviđeno da vlada Zaeva pošalje pisma vladama više od 190 zemalja koje su priznale "Republiku Makedoniju" da od sada koriste naziv "Severna Makedonija" u bilateralnim odnosima i međunarodnim forumima.

Od jula do decembra ove godine vlada Zaev bi trebalo da održi referendum o prihvatanju sporazuma, i ako rezultat bude pozitivan, da obavi ustavnu reviziju. Ako ishod referenduma bude negativan, u sporazumu postoji "plan B" za održavanje "parlamentarnih izbora referendumskog karaktera" u Makedoniji.

Kada se završi sva ta procedura u Makedoniji, tek tada će sporazuma biti upućen ​​grčkom parlamentu na ratifikaciju, a istovremeno će ga ratifikovati i susedne zemlje koje su članice NATO, piše Efimerida.

Nov naziv Makedonije će u praksi stupiti na snagu tek posle neophodnog perioda pripreme i, piše u sporazumu kako saznaje atinski list, to će biti "za sve namene" - na latinskom: "erga omnes", što grčka vlada zahteva od 2008. godine, kada je blokirala približavanje Makedonije EU i njen prijem u NATO.

Atina se borila, piše list, da čak i unutrašnji dokumenti Makedonije navode njen nov naziv i da se u unutrašnjoj upotrebi takođe koristi taj naziv, dok je zahtev Skoplja bio da u unutrašnjoj upotrebi ostane sadašnji naziv "Makedonija".

Pitanje posebnog ustavnog naziva za unutrašnje dokumente, piše list, bio je "Trojanski konj" eventualnog "dvojnog naziva" - jednog za unutrašnju, a drugog za međunariodnu upotrebu, o čemu se ranije pregovaralo, ali je to Atina odbacila. Zbog toga će se na pasošima i ličnim kartama građana Makedonije navoditi nov naziv države, ali tek pošto se završi prelazni period i promena naziva se unese u Ustav.

Kao "dobit za BJRM" od sporazuma, list navodi to što će identitet građana ostati "makedonski", mada uz navod da nemaju veze s drevnom grčkom civilizacijom. Nazivanje identiteta "makedonskim" je "pobede" za Skoplje jer je Atina "učinila korak unazad" u vezi s tim, da bi, s druge strane, dobila da se nov naziv Makedonije koristi u svim prilikama i za sve potrebe - "erga omnes". 

Naziv "makedonski jezik" je, piše Efimerida, druga dobit Skoplja u sporazumu jer je ono "oštro zahtevalo" da se "poštuje osetljivost i dostojanstvo naroda", te je Skoplje odbijalo "povlačenje po pitanju jezika i identiteta" što je Atina uvažila. 

Stupanje u NATO i približavanje EU - ako sporazum s Grčkom prođe proceduru, "možda je profit koji će Zoran Zaev doneti kada se vrati iz Brisela da ubedi narod da na referendumu glasa za sporazum", piše atinski list. 

"Bez sporazuma nema NATO-a", rekao je Zaev juče u Skoplju čime je, smatra Efimerida, jasno poručio predsedniku Ivanovu "da i ne pokušava da oteže sa sporazumom, jer postoji i mogućnost da se izgubi poziv NATO-a za stupanje u članstvo" i to u vreme "zabrinutosti suseda za bezbednosti svoje zemlje", zaključuje Efimerida.

Grčki mediji: Republika Severna Makedonija biće novo ime bivše jugoslovenske republike Makedonije

Republika Severna Makedonija je novo ime bivše jugoslovenske republike oko kojeg su se složili premijeri Aleksis Cipras i Zoran Zaev, tvrde grčki mediji.

Sporazum će biti ozvaničen ovog vikenda, najverovatnije u subotu, u Prespi, tvrde mediji.

"Dogovor bi mogao biti objavljen danas", rekao je neimenovani zvaničnik vlade, prenosi Rojters. Cipras i Zaev su sat vremena razgovarali telefonom juče, te najavili da će danas nastaviti razgovor. Tada će sve biti jasno.

Očekuje se, naime, da nakon konačnog dogovora bude objavljeno zajedničko saopštenje za grčku i makedonsku javnost. 

"Skopsko pitanje: jedan korak do ugovora"; "Danas se zatvara pitanje u Skoplju", "Danas ključni telefonski razgovor"; "Severna Makedonija je ime oko kojeg su se složili premijeri", samo je deo naslova u grčki medijima, nakon jučerašnjeg razgovora Ciprasa i Zaeva. 

Postizanje dogovora o prevazilaženju spora dugog više od 25 godina biće od velikog značaja za obe zemlje, posebno Makedoniju koja očekuje da dobije datum za otvaranje pregovora o priključenju EU i poziv za priključenje NATO. već na predstojećem samitu u Briselu.

VMRO DPMNE: Dogovor sa Grčkom je kapitulacija

Najveća opziciona partija u Makeodniji VMRO DPMNE ocenila je večeras da dogovor koji je premijer Zoran Zaev postigao sa Grčkom kapitulacija i da ga neće podržati. Na konferenciji za novinare lider te stranke Hristijan Mickoski je ocenio da je dogovor o rešavanju spora oko imena Makedonije u kojem je, kako je rekao, Zaev prihvatio sve grčke zahteve "težak egzibicionizam na štetu države" i da "Makedoniju gura u ambis".

"Ako Zoran Zaev pokuša švercerski da proturu ovaj takozvani dogovor ili kapitualciju u Sobranju, mora da bude svestan da mora da ima obavezeujući referendum, a na konsultativan", rekao je Mickovski, dodajući da će na tom referendumu glasati protiv.

On je ponovio je da su stavovi opzicionog VMRO DPME poznati i nepromenjeni i da "neće podržati promenu ustava zbog promene ustavnog imena Makedonije".

 

Mickovski je rekao da je dogovor sa Grčkom važno pitanje i da zato traži od premijera Zaeva da mu dostavi sporazum pre nego što ga potpiše sa premijerom Grčke Aleksisom Ciprasom.

(Agencije)