четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчки економиста Јанис Варуфакис - човек који ће рећи „не“ ЕУ
Хроника

Грчки економиста Јанис Варуфакис - човек који ће рећи „не“ ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јануар 2015.

Атина -- Кључно место у влади Алексиса Ципраса припада "случајном и радикалном" економисти Јанису Варуфакису - први придев је дао сам себи, а други су наденули медији.

Варуфакис је доктор економије, британски ђак, блогер, гејмер и човек који би могао да протресе темеље модерне Европе. Себе описује као "либертаријанског Марксисту", а мере штедње Европске уније финансијским панданом методама мучења ЦИА.

Како пише британски Гардијан, главни преговарач са европским кредиторима и човек који би, најпростије речено, требало да каже у Бриселу "нећемо ово овако да плаћамо" има 53 године и армију поштовалаца на друштвеним мрежама, захваљујући популарном економском блогу.

Тај блог ових дана свакако убрзано прелиставају асистенти свих европских лидера.

Након парафразирања велшког песника Дилана Томаса и речи "грчка демократија одлучила је да не иде тихо у тамну ноћ, већ да се жести и бесни да се светло не угаси" на свом блогу због изборне победе Сиризе, Варуфакис је поручио:

Нови премијер Грчке Алексис Ципрас објавио је састав своје коалиционе владе. Нова влада има свега десет министара док је досадашња влада имала двадесет. Формирана су четири такозвана суперминистарства - финансија, унутрашњих послова, културе и здравства.

"Уништићемо грчке олигархе, уништићемо основе на којима су они из деценије у деценију градили овакав систем, мрежу која злокобно исисава енергију и економску моћ из свих других у нашем друштву."

Двојни држављанин Грчке и Аустралије би требало да, одмах уз Ципраса, буде персонификација новог грчког курса (уколико се оствари све оно о чему свет бруји последња 72 сата) и прве европске земље која ће се отворено супротставити мерама штедње и крутим захтевима ЕУ, ММФ и ЕЦБ.

Његов приоритет биће да се избори за нове услове отплате програма помоћи тешког 240 милијарде евра и да среже добар део планине дуга од 320 милијарде евра.

"Осмогодишњаку је јасно какве су стеге довеле до трагичног банкрота Грчке у 2010. години. Европа је у својој бескрајној мудрости одлучила да се са таквом ситуацијом носи тако што ће највећи зајам у историји човечанства свалити на најслабија леђа на свету, леђа грчког пореског обвезника", рекао је за BBC.

Тада је оценио и да је тај потез Европе финансијски пандан методама мучења затвореника, које примењују ЦИА и амерички обавештајци.

Варуфакис се школовао у Британији, докторирао је на Универзитету у Есексу, провео је годину дана на Кембриџу, а предавао је у Аустралији, Грчкој и САД.

Познато је лице због појављивања на великим телевизијским мрежама као економски аналитичар - од британског BBC-ја, преко CNN-а, до руског "Раша тудеја".

Аутор је више књига, а за млађе је веома битна ставка у његовој биографији што је од 2012. године радио у корпорацији "Валв" (Валве), једној од најмоћнијих и најважнијих у индустрији видео игара.

Он је човек који је аналзирао виртуелни "Steam market" и продају предмета у популарним видео играма као што су Дота 2, Цоунтер стрике или Теам Фортресс - нешто што је Валвеу донело милионе долара.

О периоду проведеном тамо писао је и на свом блогу, а од фебруара 2013. за себе каже да је "лични консултант у тој компанији".

Познат је по лежерном стилу облачења, а 2005. и 2006. године пропутовао је пола света и заједно са уметницом Данаеом Страту "повукао" седам линија поделе на планети (Палестина, Етиопија, Косово, Белфаст, Кипар, Кашмир и граница САД-Мексико). Поделе су описали у делу "Зид глобализације".

Од победе Сиризе уз његово име у медијима се додају речи "радикал", "екстремиста", а када се бар мало слегне постизборна прашина Европа ће видети може ли и хоће ли тај "радикал" заиста кренути на темеље - и у Атини и у Бриселу.

Оно што је сигурно јесте да неће заћутати.

"Време је да се зачепи и прионе на посао. Тако ми кажу. Мој план је да се одупрем таквим саветима. Наставићу да пишем на свом блогу иако би се то могло сматрати као неодговорно понашање једног министра финансија. Писаћу ређе, али се надам да ћу то надоместити сочнијим погледима, коментарима и увидима у стање ствари", навео је данас на блогу.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер