петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка: У центру Атине велики протест против употребе речи "Македонија" у спору са Скопљем; очекује се око милион људи; Микис Теодоракис: Сећамо се Југославије, наша земља ће бити следећа жртва
Хроника

Грчка: У центру Атине велики протест против употребе речи "Македонија" у спору са Скопљем; очекује се око милион људи; Микис Теодоракис: Сећамо се Југославије, наша земља ће бити следећа жртва

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. фебруар 2018.

Демонстранти су почели да пристижу на данашњи масовни митинг који се у Атини одржава у знак протеста због потенцијалног компромиса Грчке са властима у Скопљу око званичног имена Македоније. АП наводи да учесници протеста стижу у стотинама изнајмљених аутобуса, као и трајектима са грчких острва.

Демонстранти су махали грчким заставама на Тргу Синтагма у Атини и узвикивали "Македонија је грчка", а медју говорницима на протесту био је прослављени композитор Микис Теодоракис (92).

„Ако ће потписати споразум о имену које садржи појам Македонија, Влада најпре мора да пита грчки народ. Само Грчка има право на то име. Нећемо им дати ни по коју цену“, речи су Микиса Теодоракиса који је одржао говор пред стотинама хиљада људи који су викали „Микис, мењаш историју“ и „Македонија може бити само једна“ на тргу Синтагма у центру Атине.

„Борим се против сваког облика фашизма, а изнад свега оног у најопаснијој форми, левичарској“, речи су упућене Влади.

“Драги моји Грци, браћо моја, фашисти, расисти, терористи, анархисти и насилници, сигурно сте до сада сазнали са су патриоте које владају овом земљом, левичари скупљали потписе и јуче бацали боје на моју кућу како би ме спречили да данас причам пред вама“, биле су прве речи којима се Теодоракис обратио окупљенима.

Теодоракис је свој говор посветио грчком генералу и лидеру у Грчком рату за независност против турске окупације од 1821. до 1829. Теодору Колокотронију.

“У овим тешким тренуцима за нашу земљу када се црни облаци навлаче и који нам прете морамо се уједињени суочити са овим проблемима. Скопљани су данас уверени да су директни потомци Филипа и Александра Великог захваљујући масовној пропагади која прети да повуче један велики број држава и то уз помоћ Грчке која није ни покушала да отвори очи око евидентног фалсификовања историје! И наша је одговорност што смо дозволили младим генерацијама Скопљана да живе са овим митом. Не смемо да се сложимо са овим фалсификовањем историје јер у том случају и ми постајемо саучесници силама које су усмериле пажњу на наш територијални интегритет“, казао је он.

„Нас је чак срамота да се побунимо и око имена аероедрома у Скопљу само зато што није у нашој земљи! Зар нас њихов премијер сматра толиким будала? Мисли да смо спремни да баш толико спустимо панталоне?“, додао је.

„Ко год брани законе свог народа није националиста већ патриота. Грчка више него икада има потребу за патротизмом. Грци данас уједнињени дају одговор са трга Синтагма. Живео Грчки народ“, закључио је Теодоракис.

Организатори протеста се надају да ће се на Тргу Синтагма окупити милион људи. Због протеста грчка престоница је од јутарњих сати у блокади и под "опсадом" полиције. На демонстрацијама ће се окупити Грци који се противе употреби речи "Македонија" у имену бивше југословенске републике.

Катимерини пише да је око 1.500 аутобуса ангажовано да превезу демонстранте у престоницу, на протесте који почињу у 14 сати по локалном времену.

Наводи се да се очекује присуство већине посланика конзервативне Нове демократије, чији лидер Кирјакос Мицотакис каже да његова партија поштује и оне који су изабрали да учествују у протесту, као и оне који су одлучили супротно. "Поштујемо сваки избор", рекао је Мицотакис.

Бивши грчки премијер Антонис Самарас подржао је демонстрације, поручивши да ће ово бити "велики дан за земљу". Један од главних говорника биће грчки композитор Микис Теодоракис који је одлучио да се окупљенима лично обрати, а не видео-поруком, како је то раније било планирано.

Затворене три станице метроа

Због протеста постепено се затварају делови центра града, а три централне станице метроа у центру Атине затварају се од 10 сати. Грчки портали наводе да ће бити распоређено 4.000 полицајаца.

Грчка полиција намерава да подигне баријере да би спречила "судар" демонстраната са Синтагме и учесника протеста који у подне организују анархисти испред Атинског универизитета.

Катимерини наводи да је влада умањила значај протеста у време када преговори званичника Атине и Скопља улазе у критичну фазу.

Грчки лист, позивајући се на неименоване изворе, пише да ће данашње протесте власти пажљиво пратити и да би могли и да "модификују свој приступ".

Истовремено, тужилац Врховног суда је наложио покретање истраге због претњи једног члана анархистичке групе "Рувиконас" да ће "крв бити проливена" на данашњим протестима.

Анкете: 60 одсто Грка против употребе имена "Македонија"

Недавно објављене анкете показују да се скоро 60 одсто Грка противи употреби речи "Македонија" у називу бивше југословенске републике, док 35 одсто грчких испитаника каже да не би имало ништа против комбинованог назива у којем би се нашла и та реч.

Истовремено, 65 одсто испитаника позитивно гледа на протестне скупове у вези са именом Македоније. Већина гласача владајуће грчке партије Сириза – 57 одсто њих – верује да је добро што се такви скупови организују.

Протести се одржавају након што је посредник у преговорима о спору око имена Македоније, специјални изасланик генералног секретара УН, Метју Нимиц, посетио Атину и Скопље, где је са званичницима разговарао о могућностима решења 25-годишњег спора.

Последњи пакет предлога Нимица утврђен је након последње рунде разговора са министрима спољних послова двеју држава у Њујорку, 17. јануара, али досад није званично представљен.

Према сазнањима медија, у питању је пет предлога: Северна Македонија, Горња Македонија, Нова Македонија, Република Македонија (Скопље), Вардарска Република Македонија.

Грчка сматра да име Македонија подразумева територијалне претензије на њен северни регион, који носи исти назив, а стотине хиљада Грка окупило се у Солуну прошлог месеца у знак протеста против употребе назива "Македонија" у било ком решењу.

Нападнута кућа главног говорника Теодоракиса

Уочи масовног митинга у Атини нападнута је кућа грчког композитора Микиса Теодоракиса, главног говорника на протесту. Катимерини пише да је Теодоракисова кућа нападнута јуче и да није познат идентитет нападача.

Дојче веле подсећа да је Теодоракис у последње време на мети критика због изјава које су оцењене као антисемитске, а коментатори у Грчкој се чуде и његовом учешћу на "патриотском" скупу.

"Свеже је сећање на Југославију, наша земља ће бити следећа жртва", рекао је Теодоракис о питању Македоније.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер