среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Грчка агенција Ипсос: Млади Грци заокружиће "не" на референдуму
Хроника

Грчка агенција Ипсос: Млади Грци заокружиће "не" на референдуму

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Дан уочи референдума у Грчкој резултате је тешко предвидети. Ако слушате Ципраса, са “не”, Грци ће живети достојанственије. Изгледа да му млади верују.

Поједине агенције објављују резултате анкета, а према последњим гласачи су потпуно подељени - подједнако је оних који сматрају да садашње услове кредитора на референдуму треба одбити и тражити повољније услове, и оних који, у суштини, сматрају да је боље променити владу да би се дошло до компромиса са кредиторима

Уочи референдума, грчка агенција Ипсос објавила је резултате анкете, према којој би 44 одсто грађана прихватило услове међународних кредитора, док се 43 одсто томе противи.

Такође, око 12 одсто грађана неопредељено је по том питању, о коме треба да се изјасне на референдуму у недељу.

Ипак, гледајући по старосној структури "да" би изгласали само грађани старости од 55 година и више (њих 47%). Истовремено, слушајући младе од 18 до 24, биће то једно велико “не”. Наиме чак 71 одсто младих у том узрасту заокружиће "не”.

Истраживање је рађено телефонском анкетом а испитано је 1.053 одраслих широм државе.

(B92)

Грчка уочи референдума: Евро, драхма и остале дилеме

Будући да је европска тројка повукла предлог регулисања дуга о којем грчки бирачи сутра треба да се изјасне, Грци ових дана покушавају да одгонетну о чему тачно гласају. За оне који подржавају премијерово одбијање европских предлога одговор је најчешће емотиван.

"Желимо слободу, ја желим да будем слободан", поручују Грци уочи референдума у недељу. Не воле, кажу, када други одлучују уместо њих.

Опозиција је упростила референдумско питање на дилему – останак у Европској унији и зони евра или повратак на драхму. Представници великог бизниса утркују се у мрачним прогнозама.

"Право питање које се поставља грађанима није о подршци некаквом фантомском плану који нам се више и не нуди, већ да ли желимо да останемо у Европи, уз мере штедње, наравно, или желимо да изађемо и останемо сами у нашем делу света", објашњава посланик партије "Потамиа" Јоргос Мавротас.

Василис Коркидис из Привредне конфедерације Грчке каже да би "ноћна мора банкротства" значила хаос у Грчкој. "Сва штедња у банкама би пропала, 650.000 малих и средњих предузећа, која запошљавају два и по милиона Грка, не би преживела", упозорава Коркидис.

Највећи грчки медији, укључујући и четири националне телевизије чије власнике Грци често називају тајкунима, бомбардују грађане рекламама које сугеришу да за Грчку смак света може да почне већ у понедељак.

"Неки европски званичници и грчка опозиција послали су поруке да од резултата гласања за један документ зависи да ли ће Грчка остати у Европи или неће. И сада је тешко објаснити људима да то није тако. Настала је забуна", каже уредник листа Вореини Никос Пападопулос.

Почетна подршка Ципрасовом историјском "не" истопила се посебно откад грађани морају пред банкоматима да чекају на дозвољених 60 евра дневно, па по последњим истраживањима победника не референдуму неће бити и нерешен резултат биће подложан тумачењу.

"Можда неће бити никакве политичке поруке из овог гласања. Можда ће једина порука бити само да су Грци подељени", оцењује главни уредник портала Дејли грис Демертис Камарас.

Већина политичара и стручњака у Грчкој верује да ће се преговори са повериоцима и европским партнерима наставити, а да ће од исхода референдума зависити само позиција грчке владе на њима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер