петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Градоначелник Солуна: Срби имају проблем са Албанцима због Косова као Грчка с Турцима због Кипра
Хроника

Градоначелник Солуна: Срби имају проблем са Албанцима због Косова као Грчка с Турцима због Кипра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. октобар 2014.

Београд -- Због свега што нас повезује, Срби су наша браћа, а и Албанци, рекао је данас у Београду градоначелник Солуна Јанис Бутарис.

Градоначелник Солуна је заступник идеје да фудбалске репрезентације Србије и Албаније, после инцидента у Београду, други сусрет одиграју на неутралном терену, у Солуну.

Ипак, та идеја није прошла код грчких државних власти - "због политичких конотација", а ни код потенцијалног домаћина, водећег солунског клуба ПАОК "који је у братским односима с (београдским) Партизаном", рекао је Бутарис малој групи београдских новинара после данашњег званичног представљања привреде, културе и образовања и састанака с градским властима Београда. 

"Солун је и град братства, и град различитости. Већ имамо добре односе са Србима, а покушавамо да их имамо и са Албанцима, али никоме се та идеја није допала, те смо од ње одустали", објаснио је Бутарис, заговорник "дипломатије градова". 

"Народе Балкана, а пре свега Србе, сматрам браћом.., као и Бугаре, Турке, чак и Албанце сматрам браћом - имамо исте обичаје, навике, толике смо године живели заједно у Отоманском царству, чак нам је и храна иста", рекао је Бутарис. 

У свом другом узастопном мандату на челу Солуна - други је освојио пролетос са 28 одсто гласова, тај некадашњи успешан привредник, универзитетски школовани винар који за себе каже да "није политичар, већ либерални социјалдемократа", Бутарис (74) гради непосредну сарадњу међу градовима Балкана. 

Тако је Солун, под Бутарисовом управом, отворио клуб Грка у албанском граду Драчу, а у Солуну ради клуб Албанаца којих је у том граду 17.000, али "неке прегрејане главе су га разбиле, а исто је било и у Драчу, те смо га обновили". 

"Одржавање непријатељства не помаже ничему - не можемо решити проблеме тучом. Једини начин да се превазиђу је да о њима разговарамо... и да сарађујемо", рекао је градоначелник Солуна. 

"Знам да Срби имају проблем са Албанцима, посебно због Косова, а ми имамо сличан проблем с Турцима због Кипра.., али сматрам да нам одржавање непријатељства не помаже да решимо проблем - народи треба да се упознају", рекао је Бутарис. 

Он је зато пре три године понудио Истанбулу организовање посета родној кући Кемала Ататурка, оснивача модерне Турске, у Солуну где је зато број туриста из Турске скочио за 266 одсто, док годишње 700.000 туриста из Грчке посећује Истанбул. 

Слично је и са Јеврејима јер је Солун некада био "балкански Јерусалим", те је, од успостављања сарадње Солуна и Тел Авива, такође пре три године, број посетилаца Солуна из Израела и Јевреја из САД и других земаља порастао за 360 одсто. 

Солун већ гради сарадњу с Београдом чија је делагација у том граду, другом по величини у Грчкој, почетком октобра представила туристичку и другу привредну понуду, те је сада, у узвратној посети Београду, мнногобројна привредно-политичка делегација Солуна. 

Основа за почетак је размена туристичких посета, уз понуду програма у култури и, посебно, гастрономији: "Ви већ долазите код нас лети, а ми бисмо код вас могли за Божић јер Београд нам је ближи од Беча, Будимпеште, Прага", рекао је Бутарис и поздравио обнављање директне авио-линије, а од недавно и редовне железничке. 

О томе је данас Бутарис разговарао са Андрејом Младеновићем, замеником градоначелника Београда. Најављено је одржавање Дана Београда у Солуну у пролеће, а ујесен Дана Солуна у Београду, рекао је Бутарис. 

Циљ је "не да један град другом покаже колико је леп, него да се упознају и виде шта могу да учине заједно". 

Јер, рекао је он, "када одем у неки град, није ми толико стало до музеја, него да одем на пијацу, да се провозам градским аутобусом, да видим гробље, какви су обичаји, како шта функционише - тако се може осетити неки град". 

Док се привредна сарадња тек успоставља, Солун већ нуди да са Београдом размени искуства у запошљавању, посебно младих и најстаријих грађана, да успостави сарадњу у конгресном туризму и одржавању сајмова, технологији. 

При том би та два града, као и Софија, Скопље, Тирана и други укључени у сарадњу, са заједничком понудом наступали у Западној Европи, као и у Кини одакле долази све већи број туриста и пословних људи. 

Солун је спреман за размену студената с Београдом, студијских боравака наставника свих нивоа образовања и конзерватора и других стручњака за одржавање споменика у чему и Солун, и Београд, како је рекао, имају различита искуства. 

Биле би обострано корисне и размене посете службеника појединих градских служби да би једни видели како други раде, рекао је Бутарис на чију идеју Солун у том погледу већ сарађује с Тел Авивом. 

Бутарис Београду нуди и искуство у увођењу бицикала као средства градског превоза што је он покренуо. Солуна већ има успеха са увођењем бициклистичких стаза на градским улицама, и с првом фирмом која у оквиру "бајк шер" (Бике Схаре) система изнајмљује бицикле као градско превозно средство.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер