четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Градоначелник Грачанице Срђан Поповић на ТВ Пинк: Срби не живе у Приштини, Пећи и Ђаковици; Дарко Димитријевић: У општини Пећ живи око 1000 Срба; Анђелка Ћуп: Приштински Срби љути, јер кажу да их нема
Хроника

Градоначелник Грачанице Срђан Поповић на ТВ Пинк: Срби не живе у Приштини, Пећи и Ђаковици; Дарко Димитријевић: У општини Пећ живи око 1000 Срба; Анђелка Ћуп: Приштински Срби љути, јер кажу да их нема

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. септембар 2018.

„Нема. На жалост, нема. У Приштини је живело неких 40.000 Срба, исто смо имали у Пећи и Ђаковици. Међутим, сад тамо Срби више не живе. И морамо рационално да размишљамо у садашњем времену, морамо да помажемо наш народ тамо где је и остао да живи и као што је сам Председник рекао да ћемо више улагати у сваку српску општину, у сваку породицу, у сваког Србина. Јер, на крају свега, онолико колико буде било Срба на КиМ-у, толико ће Косово бити српско“ – у јутарњем програму телевизије Пинк обавестио је јавност градоначелник Грачанице, Срђан Поповић.

Срба, међутим, има и у Приштини и Пећи и Ђаковици, потврдили су саговорници портала КосСев.

Око хиљаду Срба у пећкој општини

„Подсетићу власт да у Пећи Срби живе у неколико повратничких села и у Гораждевцу. Ова села су саставни део града. Према истраживањима, за потребе пројекта Интегре, односно укључивања Гораждевца у комунални систем Пећи, овде има 208 домаћинстава, или 776 становника, лично сам бројао. Према овим најновијим подацима у Пећи, укључујући српска села која су саставни део Пећи, живи око хиљаду Срба,“ каже у изјави за КоССев уредник Радија Гораждевац и Гораждевчанин, Дарко Димитријевић.

„У самом граду Пећи живи њих осморо. У самом центру града је и свештеник са супругом и сином,“ набраја даље Димитријевић.

Јуче је у Пећи обележена и градска слава – усековање главе Светог Јована Претече. Управо је екипа Радија Гораждевац пратила прославу.

„На прославу у истоименој цркви на жалост није дошао нико од представника режима из Београда, да поразговара са тим људима, да види како живе, који су им проблеми. Ипак, окупило се око стотинак оних који живе у Пећи, или околини, као и расељени. У Пећи би било још више Срба да се они који су на власти баве, на пример, проблемом личних докумената, које Срби не могу да добију, а због којих многи не могу да поврате узурпирану земљу, нити могу да се врате у своје куће и станове. Ја сам као новинар имао прилике да сретнем много таквих људи и да разговарам са њима,“ закључио је овај Гораждевчанин.

А колико је Срба у Приштини? „Ми смо статистичка грешка“

Осим што, према Поповићевим подацима, нема Срба у Пећи, њих нема ни у Приштини.

Оне којих нема, прошле године је обишла новинарка и уредница портала Грачаница онлине, Анђелка Ћуп, снимајући документарац „Живот на мањински начин“.

„Захтева за повратак Срба у Приштину, у којој их је некада живело више од 40.000 – нема. Њих тридесеторо, којих је остало, не желе пред камере, јер су, кажу, разочарани у све, па и у новинаре. Зашто нас снимате? Нас овде нема, тако јављају медији. Ми смо статистичка грешка – то је одговор на нашу молбу да стану пред камеру и кажу шта их мучи. Они се редовно окупљају у импровизованој амбуланти само у јутарњим часовима. Да их снимамо, нису дозволили,“ део је из овог документарца.

Према подацима из истог документарца, до којих је дошла ауторка, 2017. године у селима општине Приштина – Сливову живело је 50 Срба, у Горњој Брњици 35, Лебану више од 10, у Девет Југовића 9 Срба.

Новинарка Анђелка Ћуп и данас је у разговору за КоССев потврдила да Срби и даље живе у граду Приштина.

„Апсолутно су ту и даље. Љути, јер и новинари и званичници кажу да их нема. Често сам у приштинској цркви Светог Николе, срећемо се. Подсетила бих да у Приштини живе и две свештеничке породице, једна и са децом,“ казала је Ћуп у изјави за КоССев, додајући да се у број Срба који живе у самој Приштини не убрајају и они који живе у граду услед посла у институцијама и међународним организацијама.

Према подацима са званичне Интернет странице општине Приштина, односно Интернет странице „Опен дата“, а према попису из 2011. године у општини Приштина живи 430 Срба, односно 204 у урбаним срединама и 226 у руралним

Да је око тридесетак ак Срба у Приштини потврдио је и рођени Приштинац и цивилни активиста, Ненад Максимовић. Појашњава да то не подразумева број Срба који живе у селу Доња Брњица које је део општине Приштина.

„Прихватање фактичког стања етничког чишћења је опасно, као и одустајања од идеје повратка Срба и повратка узурпиране имовине. Таква ‘реалполитика’ је еуфемистичка капитулација пред силом и неправдом. Председник Србије је председник свих грађана, а не само Срба, тако би требао да делује у јавности,“ оценио је Максимовић у изјави за КоССев.

„Оваква политика партократије, уцена, притисака и обесмишљавања плурализма међу косовским Србима управо погодује одсељавању. Једноумље је дефинитивно постало безумље. По последњим подацима 80% косовских Срба не види своју будућност на Косову наредних 5 година. То је резултат, не само ненормалних животних околности и сталних притисака од стране Албанаца, већ и губитак вере да ће једног дана бити боље и да ће живети у својој држави,“ закључио је он.

„У Ђаковици већ годинама живе четири старице, храбре Српкиње (игуманија Теоктиста Кастратовић, монахиња Јоаникија Спаић, Василјка Перић и Нада Исаиловић) о којима брине наш Владика Теодосије и монаси манастира Дечани,“ појаснио је тада игуман манастира Високи Дечани, отац Сава Јањић

Поповићева тврдња да Срба нема у Приштини, Пећи и Ђаковици, уследила је после тврдње српског председника, Александра Вучића, да Срба нема у Косову Пољу, Бресју, Чаглавици, те да нико не жели да живи у Ђаковици, а што су сами становници ових места демантовали.

Ипак, „као што је сам Председник рекао“, улагаће се „више“ у „сваку српску општину, у сваку породицу, у сваког Србина“.

(КосСев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер