четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордани Ђирјанић уручена НИН-ова награда
Хроника

Гордани Ђирјанић уручена НИН-ова награда

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. јануар 2011.

На 76. рођендан НИН-а, у Скупштини града Београда уручена је НИН-ова награда Гордани Ћирјанић (1957) за роман „Оно што одувек желиш”, у издању „Народне књиге” из Београда. Награду је уручио Небојша Спајић, главни и одговорни уредник НИН-а, новчани износ Милица Марковић из „Телекома”, а одломке из романа казивала је драмска уметница Светлана Бојковић. Жири је радио у саставу: Васа Павковић (председник), Александар Илић, Младен Шукало, Љиљана Шоп и Милета Аћимовић Ивков. За роман Гордане Ћирјанић гласали су: Љиљана Шоп, Александар Илић и Милета Аћимовић Ивков. Младен Шукало је свој глас дао роману Веселина Марковића „Ми различити”, а Васа Павковић је гласао за роман Владана Матијевића „Врло мало светлости”. Ове године је пристигло више од 140 романа.

Гордана Ћирјанић, аутор је песничких књига „Месечева трава”, „Госпа од седам грехова”, „Пред вратима воденијем”, „Горка вода”, књига записа „Писма из Шпаније”, „Нова писма из Шпаније”, збирки приповедака „Веласкезовом улицом до краја”, „Вечност је, кажу, дугачка”, „Каприци и дуже приче”, романа: „Претпоследње путовање”, „Кућа у Пуерту”, „Пољубац”. Готово све књиге Гордане Ћирјанић доживеле су више издања.

У најужем избору били су и романи Радована Бели Марковића „Госпођа Олга”, Горана Петровића „Испод таванице која се љуспа” и Зорана Петровића „Камен близанац”.

Роман Гордане Ћирјанић, каже се у образложењу жирија, одликује се високим стилом и провокативном тематизацијом савременог доба. Главни јунак романа „Оно што одувек желиш” – Слободан, рекапитулира свој животни пут у зрелим годинама, после сложеног егзистенцијалног искуства које подразумева и странствовање у Лондону и Шпанији, где је радио у телевизијским екипама тзв. ријалити шоуа. Промишљајући утицај модерних медија на свакодневицу, али и судбину људи, београдска списатељица у свом четвртом роману портретише савременог интелектуалца као биће разапето између жеља и могућности, између инстинкта и емоција, стихије савремености и окова традиције и историје.

Драма једне судбине, која се скоковито развија и трагички реализује између стварности и привида, истиче Милета Аћимовић Ивков, базична је сижејна окосница ове, књижевно-уметнички веома вешто и уверљиво изведене, вишеслојне романескне приче. У њој је тематска актуелност мотивисано спојена са интелектуалном субверзивношћу у којој се јасно очитује и усмерена стваралачка намера да се буде сведок једног смутног доба, разазнатљивог и по свеопштој кризи вредности и морала. Отуда се чини да нас се оно што је положено у његову садржинску основу вишеструко тиче. Јер, истина се може превидети и замаглити, али се њено коначно дејство не може избећи.

Гордана Ћирјанић је, у свом слову, рекла да је НИН задржао „улогу главног штамбиља за друштвену оверу књижевне вредности”. Награда је данас важнија, него пре. Важнија је зато што у Србији, која све више личи на онај митски народ Лотофага, више не постоји књижевни живот, који се некада одвијао кроз агилне листове и часописе, профилисане трибине и дружења у кафани за шта су чак и писци имали новца, зато што је вредновање књижевности препуштено новинарима, издавачима, трговцима и пљуцкарошима, зато што су књижевне награде остале, можда, једини мост између писца и, готово, слуђеног читаоца коме се нуде, у истом паковању, добра, осредња и петпарачка литература.

Врло је сложен систем мотивација, додала је Гордана Ћирјанић, које покрећу писца да посвети годину или две једној врсти копања у руднику, исцрпљујућег посла који изискује дозу лудила – самоуверености да је то што ради неком потребно, да има неке везе са стварним животом. У том сложном систему мотивација, које вуку писца ка циљу који није дефинисан, ка завршетку који је само замисао без јасних контура, друштвени успех или углед игра незнатну улогу. То је спољна мотивација која се тек накнадно јавља, по окончаном послу – сасвим људска жеља која се може испунити, али и не мора. Каткад њено испуњење може бити плодотворно, јер ће писац, модерни писац који је по дефиницији у сукобу с друштвом, неразумевање средине и своје незадовољство због тога, окренути у своју корист.

Списатељица је награђена дугим аплаузом.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер