субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордана Стевановић: У основно школско образовање увести забрану дискриминаторног говора према ЛГБТ особама и наставне планове посвећене њиховим правима
Хроника

Гордана Стевановић: У основно школско образовање увести забрану дискриминаторног говора према ЛГБТ особама и наставне планове посвећене њиховим правима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. фебруар 2017.

 Друштво у Србији неадекватно реагује на говор мржње према ЛГБТ особама зато већ у основно школско образовање треба увести забрану дискриминаторног говора и наставне планове посвећене правима тих особа, оценила је данас заменица заштитника грађана за права детета и родну равноправност Гордана Стевановић.

- Радећи са децом првенствено у основним школама била сам поражена тиме колико деца имају радикалне ставове, колико немају ширину, што показује колико нису спремна да прихвате различитост и зато сматрам да је тај аспекат од виталног значаја - казала је Гордана Стевановић на конференији у Београду у оквиру пројекта "Стварање толераницје и разумевања према ЛГБТ популацији у српском друшву".

Она је истакла да надлежне институције још нису прихватиле препоруке инститицује Заштитника грађана које налажу измене Закона о основном образовању и васпитању како би се забранио дискриминаторни говор.

- Сви ми кроз образовни систем стичемо одредјене вредности, али ако кроз системе основног школског образовања то не стекнемо - онда имамо говор мржње и све оно што ескалира из тога - рекла је Гордана Стевановић.

Она је навела да се мали број ЛГБТ особа обраћа надлежним институцијама зато што немају поверења у њих, наводећи да у великом броју случајева надлежне институције нису прихватиле препоруке Заштиника грађана.

- Наша жеља је да нам се ЛГБТ особе обрате и да укажу на проблеме са којима се суочавају, а ми ћемо у домену наших надлежности покушати да предупредимо - рекла је Гордана Стевановић.

Директор Комитета правника за људска права Милан Антонијевић рекао је да је мало реакција државних органа на говор и злочине из мржње према ЛГБТ особама.

- Напади се дешавају, али се веома ретко дешава да случајеви добију судски епилог. Тужилаштво неадекватно поступа. Насиље на улицама и медијама оставља последице и шаље поруку да је то нешто што је дозвољено - рекао је Антонијевић.

Он је казао да се млади људи често одлучују на насиље због тога што су изложени медијском притиску и утицају на формирање ставова о ЛГБТ особама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер