среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордана Матковић: Пола милиона људи гладује у Србији
Хроника

Гордана Матковић: Пола милиона људи гладује у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2011.

Београд - У Србији око 650.000 људи живи испод или на граници сиромаштва, а готово 600,000 нема посао, што је за 140,000 више него на почетку кризе.

Саветница председника Србије за социјална питања Гордана Матковић наводи да је у прошлој години било преко 100,000 више оних који живе испод линије сиромаштва него у 2009. години.

"Сиромаштво се повећава од 2009, а још више се повећало прошле године. Према проценама за прву половину 2010. годину, 650.000 људи не може да задовољи ни најосновније потребе", каже она.

Матковић објашњава да сви који троше мање од 8,000 динара за једночлано домаћинство месечно, односно мање од 22,000 динара за четворочлано, спадају у категорију сиромашних.

"На ту бројку додаје се и око 250.000 људи који једва задовољавају основне потребе и врло лако могу да падну "испод црте", што се десило 2010", додаје она. Број сиромашних се повећао за 100,000, односно 20 одсто током кризе. Неформална економија, у којој је много њих имало основне или додатне приходе, с кризом је стала. Грађевина и пољопривреда, где су радили "на црно", су се одмах нашле на удару. Смањила се и солидарност.

Она каже да су најсиромашнији - сеоско становништво, мање образовани, незапослени, старији од 65, деца до 14 година и вишечлане породице. "Број сиромашних се од 2002. до 2007. преполовио, и смањивао се најбрже баш у тим групама. Али, оне су се, с кризом, као најосетљивије, опет нашле 'на мети'. Да би сада преживели, додатно су смањили трошкове, неки не плаћају струју или комуналије, греју се скупљајући огрев, хране се из својих баштица...", објашњава Гордана Матковић.

Када су у питању стари, она каже да су најсиромашнији старији од 65 година који немају пензију. Код оних који имају пензију, угрожени су породични и пољопривредни пензионери, али остали су мање сиромашни од просека.

Говорећи о деци, Матковић каже да "она не само да немају играчке или књиге за школу, нити могућност да било где изађу, већ су навикла на исхрану без слаткиша, сокова, сладоледа, воћа, меса, па чак и млека. Њихови родитељи се максимално одричу да би она имала било шта. Носе стару и изношену одећу, немају за ужину. Њих, отприлике, има око 120.000, што је више од петине укупно сиромашних".

(б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер