среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гордана Чомић: ДС и власт треба да успоставе критички дијалог о Косову, Уставу и ЕУ
Хроника

Гордана Чомић: ДС и власт треба да успоставе критички дијалог о Косову, Уставу и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. мај 2018.

 Имамо задатак, обавезу и дужност, да кажемо грађанима да смо чули и разумели њихову поруку, да престаје период бављења собом и да почиње сабирање свих нас, бивших, отишлих од Демократске странке (ДС), са нама садашњима да бисмо им убудуће понудили нас заједно, изјавила је у интервјуу ФоНету кандидаткиња за председницу ДС Гордана Чомић.

Она је, у разговору са новинарком ФоНета Иваном Шањевић, истакла да промене праве људи, а да странке само воде те промене и оценила да је у Србији време за озбиљне промене у целом друштву. Чомић је објаснила да се кандидовала за председницу ДС, како би се урадили послови обнове, реформе, подизања и враћања ДС на место које јој припада по природи ствари и идејама које носи 28 година.

Кандидовала сама се за завршавање послова персоналних криза, ударања по нама као по врећи, обележавања демократа као вечитог кривца за све, али и за послове новог дневног реда Србије, поручила је Чомић.

Да ослободимо Србију стања у којем се налази, додала је она и подсетила да је, по извештајима Европске комисије, то стање заробљене државе.

Према њеним речима, то може да уради „било мушкарац, било жена, који имају јасан став да се сви бирамо да нешто радимо, а не да нешто будемо“.

Није важно да ли се кандидујемо за место председника ДС, министра, Заштитника грађана или председника Апелационог суда. Кандидатуре служе да нешто радиш, људи се кандидују за послове, а не за места која заузимају и онда нешто буду, предочила је Чомић.

Мој је само предлог да се сви ставе у ту можда женску улогу, јер жене много чешће питају „шта ћу ја да радим, а не шта ћу ја да будем“ и можда померимо то тежиште, рекла је Чомић, па да и мушкарци више питају „шта ја треба да урадим, а не шта ја треба да будем“.

Она се залаже за сарадњу са другим опозиционим странкама у формирању будућег савеза, истичући да управо то значи њена реченица: „Сви наши бивши са нама садашњима да правимо неке нас будуће“.

„Такве будуће да ви кажете ‘чекај била сам се јако наљутила на ту ДС, бавили су се собом, никако да се саберу шест година, па ‘ајде сад сабирају се, договарају се, кажу ми – ево ово су послови које ћемо заједно окупити окупљени у демократски договор, савез коалицију’, шта год хоћете – зато се окупљамо“, објаснила је Чомић. Она сматра да су грађани „тај вртлог окупљања, а не ми који смо сада у ДС, који смо били и који смо склони да поверујемо да ДС има срж која може да се појави још једном као одлучујућа снага за демократију на политичкој сцени Србије“.

Бирачко тело ДС, људи који су нас подржавали, барем једном гласали за нас су критични и они нам не опраштају, они кажњавају и ја се томе радујем, јер су такви људи мотор промена у друштву, тврди Чомић. Упитана да ли је могућа сарадња са властима о питањима Косова, Устава и Европске уније (ЕУ), Чомић је одговорила да би требало успоставити критички дијалог.

Нико нема никакав текст, изјаву о решењима за Косово, за живот. Тамо је 1,6 милиона Албанаца и 200.000 Срба. Како ће ти људи да живе, о томе мора да се разговара и наш критички дијалог захтева то да буде тема, нагласила је Чомић. Она мисли да је Косово тренутно само тема за председника Србије, како да направи саопштење, а да то нема последица по његов сопствени рејтинг, а то се тако не ради.

Људи у Србији морају да знају како им се мења живот зато што ми нешто мењамо у Уставу, то је критички дијалог и то је потребно Србији, ко год био власт, ко год био опозиција, рекла је Чомић.

Према њеној оцени, стање заробљене државе у којој је пропаганда, уместо информисања, у којој су монолози власти, уместо дијалога у Скупштини, обожавање једног човека, уместо критичког промишљања о свима нама, представља стагнацију Србије.

Дијалог о Косову, о Уставу, мора да буде критички и да прекине стање стагнације Србије. То је једини начин да имамо будућност у којој разумемо како ћемо живети, сматра Чомић и напомиње да је обавеза и дужност ДС, ако зна како би требало водити дијалог, да то „како“ предложи свима.

Ако је ЕУ видела да ми живимо стање заробљене државе, ако то производи негативне последице по развој у Србији, онда је то тема за све људе на политичкој сцени, рекла је Чомић.

Према њеном ставу, тако се гради будућност и све оно што Србија треба да уради и онда каже: „Ево све смо послове обавили за које сте нас кандидовали, сада хоћемо да разговарамо о чланству“. Говорећи о изборном процесу ДС, Чомић је истакла да је одлука да се избори одрже по делегатском систему донета кроз демократску процедуру.

Избор непосредни или делагатски, има мањкавости и предности, а овде је очигледно превагнуло да се уштеди на времену, да се очекивање људи што пре испуне некаквим одговором шта ћемо да радимо после београдских избора и да напросто уштедимо и време и новац, али никако на уштрб демократског начина одлучивања у странци, рекла је Чомић. Она сада не зна да ли ће следећи избори бити непосредни или делегатски, јер ће то опет зависити од процедура у којима се одлучује у странци.

На питање о евентуалним новим поделама и одласцима из странке после Скупштине 2. јуна, Чомић је рекла да ће 3. јуна ујутро, пошто се Изборна скупштина ДС заврши победом људи који хоће да обаве неке послове, она имати два посла.

Први је да предложим странци да 1. јула 2018. године улазимо у непрекидну изборну кампању за 2020. годину и да истог тог дана улазимо у прављење широког демократског договора за исте те изборе са свима нама који хоћемо да престане стање заробљене државе, рекла је Чомић. Други посао је, према њеним речима, да зове све који су се кандидовали и да види које послове хоће да обављају у ДС.

Ако, што се не разматра наравно, изгубим председничке изборе, мене не треба нико да зове, ја ДС не напуштам. Она је моја 28 година и наставиће да буде моја, закључила је Чомић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер