| Хроника | |||
Горану Богдановићу забрањен улазак на Косово и Метохију |
|
|
|
| недеља, 22. фебруар 2009. | |
|
Премијер Косова Хашим Тачи изјавио је да косовска влада остаје привржена одлуци о забрани уласка на Косово високих српских представника који не поштују нови уставни ред. "То је само почетак", рекао је Тачи за приштински дневник Експрес, коментаришући одлуку о забрани посете српског министра за Косово Горана Богдановића. "На Косову ће се поштовати законитости. Србија треба да заборави Косово", рекао је Тачи, преноси лист. Са друге стране, високи представници полиције Косова су рекли за штампу у Приштини да ће спроводити сваку одлуку владе Косова о забрани уласка високих званичника Србије на територију Косова. Генерални директор полиције Косова Шеремет Ахмети је рекао за дневник Коха Диторе да се "иста мера: заустављање или хапшење, може применити и за председника Србије Бориса Тадића, ако покуша да уђе на Косово". "Сви они који посећују Косово, не као обични грађани, треба да имају сагласност владе Косова. Ми ћемо предузети мере које су предвиђене законом у свим околностима", рекао је Ахмети. Званична Приштина је поставила услов да сваки званичник који жели да посети Косово треба да поштује институције и законе Косова. Коха Диторе наводи да је Влада Косова наредила полицији да забрани улазак на Косово министра Богдановића и да га, у случају његовог одбијања да то учини, ухапси јер "није објаснио циљ посете". Заменик премијера Хајредин Кучи је рекао за овај дневник да ће се у будућности исте мере применити и према другим званичницима Србије. "Ми ћемо бити опрезни и погледати које су агенде њихових посета и да ли су у супротности са правним редом. Били смо довољно стрпљиви до сада", рекао је заменик премијера Косова Хајредин Кучи за Коха Диторе. Горан Богдановић је у петак саопштио да Министарство за Косово и Метохију нема никакве контакте са косовском владом, а још мање потребу да од ње тражи дозволу за боравак његових представника на Косову. (Бета) |