субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Влада усвојила Предлог закона: Већа овлашћења и неограничен број комуналних милицајаца, асистенција извршитељима, искључењу струје, воде…; Весић: Ускоро ћемо имати више комуналних милиционера по целом граду, а радиће и у цивилу
Хроника

Влада усвојила Предлог закона: Већа овлашћења и неограничен број комуналних милицајаца, асистенција извршитељима, искључењу струје, воде…; Весић: Ускоро ћемо имати више комуналних милиционера по целом граду, а радиће и у цивилу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. јун 2019.

Влада Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о комуналној милицији, чије измене је, како тврди заменик градоначелника Горан Весић, предложио Град Београд. Предложеним законом, комунална полиција добија већа овлашћења од досадашњих, промену имена, али и могућност да поједини комунални полицајци могу обављати „одређене“ послове у цивилу – без службене униформе. Уколико овакав закон буде усвојен и у парламенту, убудуће неће бити ограничења у броју комуналних полицајаца, а тим поводом Весић у самом граду, али и приградским општинама најављује, оснивање више станица комуналне милиције.

Предлог закона о комуналној полицији, након што га је усвојила Влада, упућен је Народној скупштини Републике Србије на усвајање.

Овај Предлог, како је раније писао Инсајдер, упркос ранијим обећањима представника власти да би требало ограничити овлашћења овим службеницима предвиђа управо супротно. Тако ће, уколико буде усвојен, комунална милиција, осим досадашњих задатака, пружати и асистенције у извршењима служби у јединицама локалне самоуправе. Ово значи да ће комуналци убудуће помагати градским службама при искључењу струје, воде…

Комунални милицајци такође ће моћи и да заустављају возила, иако по Закону о безбедности саобраћаја на путевима и Правилнику, то може обављати само саобраћајна полиција.

Још једна од новина у овом законском предлогу је и промена имена комунална полиција у комунална милиција и то због недавних измена Закона о полицији којима је утврђено да право на употребу назива „полиција”, имају искључиво Министарство унутрашњих послова и Министарство одбране.

Такође, ово законско решење предлаже и да свој посао комунални милицајци могу обављати и у цивилу „по писаном налогу начелника комуналне милиције”.

Влада: Новим законом и општине преузимају одговорност за комунални ред

Како је наведено у саопштењу Владе након данашње седнице, овакав закон омогућиће општинама да, у сарадњи са полицијом, преузму и реализују сопствени део одговорности за комунални ред у општини и за безбедно и уређено животно окружење грађана.

И министар за локалну самоуправу Бранко Ружић и заменик градоначелника Горан Весић у саопштењима за јавност изразили су задовољство због усвојених измена.

Како је оценио министар Ружић, нова овлашћења комуналној полицији уследила су због „досадашње праксе”.

„Тако је Предлогом закона, поред досадашњих овлашћења, предвиђено и заустављање и прегледање возила, а најчешћи примери због којих ће се користити ово овлашћење су због неовлашћеног одвожења или истовара земље, шута, отпада и другог материјала чиме се стварају депоније на јавним површинама, контрола нелегалних такси возила итд” , наводи Ружић, а преноси Министарство.

Како тврди, новим законским предлогом унапређена је контрола и одговорност комуналне милиције.

 

„Додатно је пооштрена дисциплинска одговорност, предвиђена је безбедносна провера комуналних милиционара и приликом заснивања радног односа, али и током рада, уводи се могућност за службу унутрашње контроле комуналне милиције, а предвиђена је и обавеза посебне обуке за комуналне милиционаре за поступање са малолетницима”, истиче се у саопштењу.

Весић: Више станица комуналне милиције, мање бахатости сваке врсте

Заменик градоначелника Београда Горан Весић изјавио је данас да је Град Београд захвалан Влади Републике Србије зато што је на данашњој седници усвојила Предлог закона о комуналној милицији и упутила га Народној скупштини Републике Србије на усвајање.

– Измену закона предложио је Град Београд како би комунална милиција могла да буде ефикаснија у увођењу комуналног реда и како би грађани били заштићени од бахатости сваке врсте, независно од тога да ли се ради о бахатом паркирању, гласној музици, бацању смећа ван места која су за то одређена, нелегалној градњи или непоштовању других правила комуналног реда – рекао је Весић.

Он је додао да су измене закона урађене у корист обичних грађана, поштовања комуналног реда и повећане безбедности свих грађана, а првенствено најмлађих.

– Баш као што припадници МУП-а брину о безбедности сваког нашег грађанина, и то чине одлично, тако комунални милиционери брину о сваком, најситнијем комуналном проблему, како би грађанке и грађани били задовољни. Зато и верујем да ће промена имена ова службе у „комунална милиција” јасније показати везу ове службе са обичним људима и доказати да она постоји да брине о томе да се живот сваког човека одвија у уређеном комуналном окружењу – додао је Весић.

У наредне три године свака локална самоуправа која има комуналну милицију самостално ће одредити изглед и боју униформе која треба да садржи локалне специфичности, а која ће се разликовати од полицијске униформе.

– Закон о комуналној милицији омогућава да се она образује на нивоу општина као део општинске или градске управе. Укинута је досадашња одредба да се број комуналних милиционара одређује тако што на сваких пет хиљада становника долази један милиционар. Сада ће свака локална самоуправа сама одлучивати колико ће комуналних милиционара имати, зависно од потребе. Што се Београда тиче, досадашња одредба на основу које смо могли да имамо једног комуналног милиционара на пет хиљада становника довела је до тога да данас у целом Београду имамо мање од 300 комуналних милиционара, па, рецимо, никада комунални милиционар није крочио у приградске београдске општине. Имамо сталне захтеве грађана из многих делова града, посебно из приградских општина за присуством комуналне милиције и сада ћемо моћи на те захтеве позитивно да одговоримо. Уместо једне, као што је сада случај, Град Београд ће у самом граду имати више станица комуналне милиције, док ће у свакој приградској општини бити основана посебна станица, а у већим насељеним местима одељења комуналне милиције. Тако ће коначно сви грађани Београда остварити право да живе у комуналном реду. Колико ће Београд имати комуналних милиционара, зависиће од потребе града – рекао је Весић.

Он је истакао да је посебно задовољан јер су новим законом уведени строжи критеријуми за запошљавање комуналних милиционера.

– Убудуће свако ко жели да постане комунални милиционер мораће да испуни услове у смислу психофизичке способности, образовања, положеног испита за комуналног милиционара, али и услов да не постоје безбедносне сметње за обављање тог посла. То значи да комунални милиционер неће моћи да постане нико за кога се током безбедносне провере утврди да се против њега води одређени поступак или је правоснажно осуђен за дела која се гоне по службеној дужности. Комунални милиционари, који већ раде, а многи су запослени по 10 година, мораће да испуне нове услове, јер сви који раде у комуналној милицији морају да буду људи беспрекорне прошлости.

Према његовим речима, једна од новина коју доносе измене закона је да ће припадницима комуналне милиције бити омогућен рад у цивилу искључиво по писменом налогу начелника комуналне милиције и само за послове из надлежности комуналне милиције.

– Радом у цивилу омогућава се да се ефикасније успостави комунални ред, нарочито у областима бесправног заузећа јавне површине, нелегалне продаје, нелегалног такси превоза, као и буке у угоститељским објектима. У досадашњој пракси рад у униформи се показао недовољно ефикасним јер се прекршиоци уочавањем обележених возила и милиционара на терену удаљавају са лица места, утишавају прегласну музику или други извор буке, чиме онемогућавају патролу да затекне и констатује на лицу места чињење прекршаја, што је основни услов да буду санкционисани – додао је заменик градоначелника.

Весић је истакао да ће комунални милиционари, на основу измена закона, моћи путем таблета који је повезан са градским сервером да снимају доказе о комуналним прекршајима и тако доказују ремећење комуналниг реда.

– То се односи на бахато паркирање, посебно на пешачким прелазима, трамвајским шинама или у жутој траци, бацања смећа, пуштање гласне музике и друге комуналне прекршаје… Сви прекршиоци комуналног реда имају обавезу да поступе по налогу комуналног милиционара, што у досадашњој пракси није био случај.

Заменик градоначелника је истакао да је једна од новина и то што се у комуналној милицији уводи унутрашња контрола, као посебна организациона јединица у саставу комуналне милиције.

– Та служба ће имати за циљ унутрашњу контролу рада комуналних милиционара и других запослених у комуналној милицији – потврдио је Весић и додао да ће ова служба кажњавати сваког комуналног милиционара који буде прекршио закон или правила службе.

(Инсајдер, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер