уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Весић: Почео процес измене Статута Београд, град ће бити подељен на градску и приградску зону - уклањамо последњи остатак Ђиласове политике
Хроника

Горан Весић: Почео процес измене Статута Београд, град ће бити подељен на градску и приградску зону - уклањамо последњи остатак Ђиласове политике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. јун 2019.

 Комисија за измену Статута Града Београда усвојила је одлуку о промени тог акта, изјавио је председник те комисије, заменик градоначелника Горан Весић.

Та одлука упућена ће Градском већу, које ће заседати данас, а након тога о промени Статута изјасниће се градске општине.

Очекује се да градски парламент средином јула усвоји нови Статут Града Београда.

Весић је за Тањуг рекао да се изменом Статута исправљају грешке из 2007. и 2011. године када је, како каже, Београд потпуно непотребно централизован.

"Ђиласова власт је 2007. године донела Закон о главном граду а 2011. године Статут, којим је град потпуно централизован. То је практично значило да су људи морали да путују и по 60 километара како би добили један папир или завршили неки посао. Али Ђилас власт разуме као и медије - добро је ако је све под његовом контролом, а лоше ако није”, рекао је Весић.

Зато се сада, каже, менија “последњи остатак Ђиласове политике у Београду” и враћају се надлежности општинама.

Промена Статута града значи да ће грађани моћи да завршавају посао тамо где живе и да ће директније да одлучују у развоју свог града, подвукао је Весић.

Он је додао да је нови Статут последица новог Закона о главном граду, а који је, осим што је Београд добио нове надлежности, омогућио управо децентрализацију града, те да су Закон о главном граду и Статут града, иако два различита документа, једна целина која омогућава промене.

Весић је поновио да је Статутом из 2011. године, град централизован, па су општине, приградске и градске, сведене на ниво месних заједница.

"Младеновац, Лазаревац, Врачар или Стари град имају мање овлашћења него било која мала општина у Србији, што није нормално и отежавало је функционисање града, али то је била политика наших претходника", рекао је Весић.

Како је рекао, политика садашње власти је да се изврши децентрализација града, али не на уштрб ефикасности.

Поновио је и да ће новим Статутом град бити подељен на две зоне - градску и приградску. Седам приградских општина ће бити у приградској зони, а 10 градских у градској, а све ће имати већа овлашћења.

"Једна од најважнијих промена је то што ће ових 10 градских општина убудуће вршити легализацију до 400 квадрата и издавати грађевинске дозволе до 1.500 квадрата. Приградске општине ће вршити легализацију до 3.000 квадрата и издавати грађевинске дозволе до 5.000 квадрата”, појаснио је Весић.

Навео је да ће приградске општине добити право да ван плана генералне регулације доносе урбанистичке планове уз сагласност Града Београда што ће тим општинама омогућити да се брже развијају и боље привлаче инвеститоре.

Осим тога, додао је, Статут ће омогућити да приградске општине, уз сагласност града, имају своја јавна предузећа, као и да град своје изворне надлежности може да пренесе на приградске општине, што до сада није био случај.

Општине ће, моћи да улажу у јавне објекте као и јавне површине, што до сада није био случај па ће општина, рецимо, моћи да уреди парк, дечије игралиште, али и вртић или школу.

Такође, моћи ће да улажу у некатегорисане путеве у складу са Законом о путевима, али и да, уз сагласност града, гради или обавља део комуналне делатности као што су рецимо пијаце или гробља, додао је Весић.

Према његовим речима, новим Статутом решен је проблем унутарблоковских комплекса у које до сада нико није могао да улаже новац, ни Град, ни општина, што је доводило до ситуације да те површине буду неуређене.

Тако ће сада општине са грађанима моћи да улажу новац у реконструкцију фасада, стамбених улаза, равних кровова...

Весић је додао да је Град добио велике надлежности у пољопривреди Законом о главном граду, али да ће сада део својих надлежности пребацити на општине које ће моћи да оснују пољочуварске службе.

Весић је истакао да се децентрализација неће завршити тиме што ће приградске и градске општине добити већа овлашћења, већ онда када када општине, поготово приградске, буду кренуле да праве услужне центре, како би највећи део посла који грађани треба да обаве у општини, могли да обављају у насељима који су део те општине.

Статутом је предвиђена обавеза општина да наставе своју децентрализацију и да преносе део надлежности на услужне центре, који ће се оснивати у сви већим насељеним местима и у којима ће грађани на једном месту имати све општинске и градске шалтере, али и многе који припадају Републици као што су катастар, ПИО, саобраћајна полиција...

Одлука о промени Статута данас ће бити тема седнице Градског већа које ће је упутити градским општинама на давање мишљења.

По завршетку овог процеса о измени Статута изјашњава се Скупштине града Београда, а Весић каже да очекује да нови Статут буде усвојен средином јула, уз позив свим одборницима да гласају за његово усвајање.

“Данас су на Комисији за промену Статута гласали и власт и опозиција. То је лепа порука да добре ствари за грађане треба да сви да подржимо. Ми разумемо да је претходна власт разумела да је Дјилас погрешио што је град потпуно централизовао”, рекао је Весић.

“Надам се да ће та скупштина бити прилика да се део опозиције који бојкотује заседања градске скупштине врати у клупе, јер могу да разумем да су опозиција власти, али ако не буду гласали за нови Статут показаће да су опозиција грађанима”, рекао је Весић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер